Jak sugeruje tytuł, mowa tu będzie m.in. o takich punktach na mapie jak: Świnica, Walentkowy Wierch, Gładki Wierch czy Liptowskie Mury i wreszcie Szpiglasowy Wierch czyli Szpiglas. Najwyższym punktem będzie oczywiście Świnica (2301 m n.p.m.), która jednocześnie, choć jest szczytem granicznym, stanowi najwyższy wierzchołek, na który wytyczono szlak jedynie od polskiej strony.

Naszą wirtualną "wycieczkę" zaczniemy dziś na Świnicy. Świnica ma kształt szerokiej piramidy skalnej. Ze szczytu rozciąga się przewspaniały widok z szeroką perspektywą.

Dosyć ciekawa wydaje się być etymologia nazwy "Świnica". Jest ona tłumaczona w dwojaki sposób. Jedni łączą ją z wyglądem całego masywu przypominającego świnię. Niektórzy zaś określenie "Świnica" utożsamiają z tym, że szczyt ten dosyć długo był trudny i nieprzychylny (a więc zachowywał się po "świńsku").

Oprócz szlaków turystycznych, poprowadzonych po polskiej stronie, rejon Świnicy obfituje również w kilka fajnych, przyjemnych dróg wspinaczkowych.

Trochę łagodniejsza i "mniej elitarna" zdaje się być Walentkowa Grań będąca niegdyś (na stokach) często wypasana, a jednocześnie stanowiła niegdyś ważny punkt pomiarowy. Najwyższym punktem jest tutaj Walentkowy Wierch (2156 m n.p.m.). Ma kształt kopulastego wierzchołka i podobny jest bardziej do wierzchołków Tatr Zachodnich. Widok ze szczytu jest piękny i rozległy. Z jednej strony - łagodne Kopy Liptowskie, a z drugiej - granitowe szczyty Orlej Perci. Uroku dodają śliczne i wielkie stawy leżące u podnóża Wierchu. Głównie ze swoimi wołami, chadzał tu pasterz - Wala i stąd nazwa masywu.

Mniej więcej na wprost schroniska w Dolinie Pięciu Stawów zobaczyć można Gładką Przełęcz z wydeptaną tam, choć nieznakowaną ścieżką oraz Gładki Wierch (2055 m n.p.m.). Na Gładką Przełęcz prowadzi natomiast znakowany szlak po słowackiej stronie. Wspomniany tutaj Gładki Wierch jest jednym z najniższych szczytów głównej grani Tatr w obszarze Tatr Wysokich. Słynęła z oryginalnych widoków. Przechodzą tamtędy różne zwierzęta na drugą stronę Tatr (widywano tu niedźwiedzie, rysie, jelenie). Jako "brama wolności" w czasie wojny, Gładka Przełęcz stanowiła przejście dla uciekinierów i partyzantów.

Od Gładkiego Wierchu do Czarnej Ławki - przełęcz (1950 m n.p.m.) - leży długa, poszarpana grań Kotelnica (przebiega tędy granica polsko-słowacka).

Zanim zajdziemy od tej strony na Szpiglas, musimy "zaliczyć" słynne Liptowskie Mury - odcinek owej grani między Szpiglasowym (czasem niektórzy mówią że od Wrót Chałubińskiego) do właśnie Gładkiej Przełęczy. Jest jednocześnie najniższym odcinkiem grzbietu głównego Tatr Wysokich. Stanowi idealną ostoję dla kozic.

W latach trzydziestych XX wieku planowano otwarcie nowej drogi (znakowanej) z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz, granią Liptowskich Murów, przez Świnicę do Kasprowego Wierchu. Ostatecznie zrealizowano jedynie krótki odcinek na Szpiglasową Przełęcz, budując szeroką ścieżkę zwaną popularnie „ceprostradą”.

Przepiękne są widoki na Liptowskie Mury ze strony słowackiej (zwłaszcza znad Ciemnosmreczyńskich Stawów). Z góry Liptowskie Mury wspaniale wyglądają z położonych niedaleko szczytów:
- Cubryny,
- Mięguszowieckiego Szczytu.

Uroczy jest też widok na tę grań z Miedzianego i Wielkiej Kopy Koprowej. Do niedawna nazwa "Liptowskie Mury" nie miała odpowiednika ani w języku niemieckim, ani węgierskim. Obecnie swobodne tłumaczenie nazwy tej (Liptauer Grenzberg i Liptói-határhegy)

Ostatecznie, przechodząc przez Wyżnią Liptowską Ławkę (przełęcz, 2055 m n.p.m.), dochodzimy do "mety" czyli Szpiglasowego Wierchu.

{youtube}9Pxo1NxxLSw {/youtube}
{youtube}1Go8VpbqGZE{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/
- http://www.portalgorski.pl/
- Tatry Polskie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Nieznane Tatry, Leszek Jaćkiewicz, Kraków 2010
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991

Zdjęcie z bazy zdjęć PG,  Kostury we wschodzącym słońcuZdjęcie z bazy zdjęć PG, Kostury we wschodzącym słońcu

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Gładka Przełęcz, TatryZdjęcie z bazy zdjęć PG, Gładka Przełęcz, Tatry

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Liptowskie MuryZdjęcie z bazy zdjęć PG, Liptowskie Mury