Radostowa (451 m n.p.m.) jest jedną z wizytówek Gór Świętokrzyskich. Znana jest nie tylko z pięknej panoramy, ale również z tego, że była szczególnie ważna dla pewnego młodego człowieka, znanego wszystkim z dzieł “Przedwiośnie”, “Syzyfowe Prace” czy “Ludzie Bezdomni”. To u jej podnóża, w Ciekotach znajdował się dom rodziny Żeromskich.

Jako, że zbliża się wisona, zmieniamy kurtkę z zimowej na nieco cieńszą i w drogę. Przyda się wygodne obuwie, a na pewno wygodniejsze niż trampki czy wątpliwej jakości adidasy. Mimo, że Góry Świętokrzyskie mają łagodną charakterystykę, warto ubrać się jak na górska wędrówkę przystało.

Warto rozpocząć szlak odwiedzając Centrum Edukacyjne Szklane Domy oraz Dworek Stefana Żeromskiego. Budynki te łączą historię oraz czasy współczesne. Centrum powstało z myślą o młodzieży, która odwiedza je w celach naukowych i rozrywkowych. Prowadzonych jest tam wiele warsztatów. Organizowane są również wystawy sztuki współczesnej oraz spotkania autorskie. Położony naprzeciw dworek jest rekonstrukcją domu Stefana Żeromskiego, w którym wraz z rodziną mieszkał tam w latach 1871-1883. Został on spalony w 1900 roku. Teren został później przekazany przez rodzinę Rostowskich ówczesnym władzom. Przez kolejne dziesięciolecia Żeromszczyzna była wykorzystywana do działań kieleckiej chorągwi ZHP im. Stefana Żeromskiego.

Radostowa - góra bardzo osobista
Góra Radostowa widoczna z Klonówki, fot. www.polskiekrajobrazy.pl

Radostowa - góra bardzo osobista
Oryginalne wnętrze Szklanego Domu z widokiem na Dworek Żeromskigo

Dzięki zapoznaniu się z historią tego rejonu oraz samego pisarza można “napełnionym” wiedzą wyruszyć w trasę w kierunku Radostowej nazwanej przez Żeromskiego Górą Domową. Ciekawostką jest, że ma ona swoją imienniczkę w Czechach, górę Radhost.

Trasa wiedzie szlakiem czerwonym, który jest fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego. Aby dotrzeć do czerwonego szlaku, trzeba zacząć od niebieskiego, który najpierw prowadzi przez drogę asfaltową, a później gruntową. Odcinek ten ma około 1,5 km i na jego końcu znajduje się drewniany mostek nad rzeką Lubrzanką. Przy mostku umieszczone są oznaczenia. Wskazują one drogę czerwonego szlaku, do Radostowej oraz w przeciwną stronę na Górę Klonówkę i Diabelski Kamień, któremu warto poświęcić osobny artykuł.

Radostowa - góra bardzo osobista
fot. Marcin Karpiński, www.marcinkarpinski.pl

Trasa na Górę Domową rozpoczyna się na lewo przed mostkiem. Samo podejście nie jest długie, ale dość strome. Po dotarciu na szczyt czeka nas widok na magiczny krajobraz Gór Świętokrzyskich na czele z górami Miejską (426 m n. p. m.) i Pisarską (415 m n. p. m.) w Paśmie Klonowskim. Radostowa jest pierwszym wypiętrzeniem od zachodu w Paśmie Kraińskim, które daje początek Pasmu Łysogóry. Zbocza porośnięte są młodym, głównie brzozowym laskiem. Z racji, że sama trasa do Radostowej nie jest bardzo długa, zamiast cofając się do Ciekot, dobrym pomysłem jest kontynuowanie drogi do góry Wymyślona (415 m n.p.m.) widocznej również ze szczytu Radostowej. Szlak prowadzący do niej nie jest już porośnięty bujnie przez drzewa, więc przed nami nie tylko piękne widoki, ale również odkryta piaszczysta, często błotnista trasa. Do Wymyślonej docieramy po przebyciu 1,5 km. Z niej niesamowicie, z bliska prezentuje się ponownie Łysica. Kontynuując drogę powrotną dojdziemy do Krajna Zagórze, a następnie do Krajna Pierwszego, które jest na grzbiecie za Wymyśloną. Dalszą część wyprawy można zaplanować na dwa sposoby. Można zakończyć przejście zatrzymując się na chwilę w Parku Rozrywki i miniatur- Sabat Krajno. Dla niestrudzonych wędrowców jest druga propozycja-podążanie dalej czerwonym szlakiem w kierunku Łysicy.

Radostowa - góra bardzo osobista

Istnieje inne, nieco ekstremalne urozmaicenie powyższego szlaku. Na początku kwietnia w Ciekotach rozpoczyna się (i tu ma swój koniec) Maraton Pieszy Przedwiośnie. Jak sama nazwa wskazuje, impreza jest dedykowana Żeromskiemu i jego ukochanym Górom Świętokrzyskim. Ciekawe czy sam wieszcz w latach swojej młodości również przeszedł tyle kilometrów co uczestnicy maratonu, czyli 76 km?

Jak się dostać na szlak z Kielc? Do Ciekot można podjechać bezpośrednio z dworca PKP oraz PKS pod Szklany Dom autobusem nr 10. Z Krajna natomiast odjeżdża do Kielc autobus nr 47.

Izabela Janaszek

Źródła:
- www.szklanydom.maslow.pl
- www.maratonprzedwiosnie.pl
- www.mapa-turystyczna.pl
- www.pl.wikipedia.org