Na najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim możemy się wybrać różnymi szlakami, co daje nam wiele możliwości wędrówki. Skrzyczne mierzy 1257 m n.p.m i należy do Korony Gór Polski. Tuż obok szczytu znajduje się schronisko PTTK, gdzie możecie odpocząć i zjęść coś dobrego no i oczywiście nocować. Z tarasu przed wejściem do schroniska rozpościera się piękny widok na panoramę Beskidów, a szczęśliwcem ten, kto ujrzy nawet Tatry.

Widok z trasy na Klimczok na Skrzyczne, fot. Katarzyna IrzeńskaWidok w kierunku Skrzycznego ze szlaku na Klimczok, fot. Katarzyna Irzeńska

Nazwa szczytu wywodzi się od skrzeczenia żab – kiedyś podobno między Małym Skrzycznem a Skrzycznem, w stawie zamieszkiwała wielka ilość żab i od ich skrzeczenia powstała nazwa szczytów.

Szlaki turystyczne na szczyt i nie tylko

Niebieski – ze Szczyrku Centrum przez Halę Jaworzyna (wejście 2:25 h, zejście 1:45 h)
Zielony - ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek (wejście 2:15 h, zejście 1:40 h)
Czerwony i Zielony - z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem (wejście 3:20 h, zejście 2:30 h)
Niebieski - z Ostrego (wejście 2:15 h, zejście1:30 h)
Zielony i Czerwony - na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę
(wejście 2:15 h, zejście 3 h)
Zielony - na Baranią Górę (wejście 2:45 h, zejście 3:00 h)

Oprócz bezpośrednich szlaków prowadzących na Skrzyczne, na szczyt możemy się dostać także z połączenia innych beskidzkich szlaków wiodących z różnych kierunków.

Ciekawostki

Na szczycie od końca lat 90-tych znajduje się charakterystyczny maszt – nadajnik RTV. Znak rozpoznawczy góry.

W Szczyrku od lat działa kolej linowa, dzięki której, szczególnie w sezonie zimowym, narciarze mają ogromne pole do popisu na licznych trasach narciarskich. W 2017 roku uruchomiono także gondolę, dzięki czemu popularność narciarstwa w Szczyrku jest bardzo duża. Kolej linowa działa całorocznie.

Nadajnik RTV na Skrzycznem. fot. Katarzyna IrzeńskaNadajnik RTV na Skrzycznem. fot. Katarzyna Irzeńska

WAŻNE: planując zimowe wejście na Skrzyczne szlakiem niebieskim z centrum Szczyrku, należy pamiętać, że szlak przecina w kilku miejscach nartostradę! To sprawia, że piesza wycieczka może stać się niebezpieczna. Osobiście miałam okazję wybrać się zimą tą trasą w czasie, gdy narciarze korzystali ze zjazdów i nie polecam tej opcji ze względu na bezpieczeństwo własne i narciarzy. Warto zastanowić się wtedy nad jakąś alternatywą, gdyż spotkanie z rozpędzonym narciarzem na trasie może skończyć się tragicznie.

Planowanie trasy

Podczas wyboru szlaku warto pamiętać o tym, że Skrzyczne nie jest bardzo trudną górą do zdobycia, jednakże są trasy, które mogą od nas wymagać większego doświadczenia i wysiłku. Warto wcześniej zaznajomić się z opisem szlaków i wariantów, które na nas czekają i wybrać najlepszą dla nas opcję.

Schronisko PTTK - Skrzyczne. fot. Katarzyna IrzeńskaSchronisko PTTK - Skrzyczne. fot. Katarzyna Irzeńska

Skrzyczne jest górą bardzo malowniczą

Podczas pieszych wycieczek na sąsiednie szczyty, Skrzyczne – szczególnie przy ładnej pogodzie – prezentuje się wręcz magicznie. Cudowne fotografie możecie przywieść ze sobą chociażby z trasy na Klimczok, gdzie w pewnym momencie cudownie widać szczyt najwyższej góry Beskidu Śląskiego.

Zachód słońca nad jeziorem Żywieckim. W tle szczyt Skrzycznego. fot. Katarzyna IrzeńskaZachód słońca nad jeziorem Żywieckim. W tle szczyt Skrzycznego. fot. Katarzyna Irzeńska

Jeżeli wybraliście się w góry samochodem, to świetnym pomysłem (przy dobrej pogodzie) jest przejazd do Żywca przed zachodem słońca. Nie ma nic piękniejszego niż podziwianie zdobytego szczytu nad jeziorem, podczas zachodu słońca!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com