To piękny wariant wycieczki z niezwykle rozległymi widokami. Ale raczej nie planujcie jej na weekend ze względu na ogromną liczbę wycieczkowiczów w te dni. Napotkamy tu malownicze tereny, szerokie polany, gdzieniegdzie zachowane pasterstwo. Co ciekawe, tereny te pokrywają się z odwieczną trasą wędrówek niedźwiedzi z Tatr Wysokich w kierunku Zachodnich.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Dolina Kościeliskazdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Dolina Kościeliska

Trasa została wyznaczona w latach 1900-01. Całkowita jej długość to ok. 16 km., co w przeliczeniu na czas daje jakieś 6h marszu. W większości ścieżka znajduje się w lesie, chociaż widokowych miejsc na Tatry głównie Zachodnie też nie brakuje. Szlak bardzo dobrze nadaje się do trenowania biegów górskich, a także stwarza wiele możliwości dojścia do innych szlaków, przecina je bowiem w kilkunastu miejscach.

Natomiast gdy chodzi o poszczególne etapy:

- etap Kalatówki - Polana Strążyska

Niedaleko Polany Strążyskiej znajduje się Sarnia Skała (1377 m n.p.m.). Warto wejść na jej szczyt z kilku powodów. Sarnia Skała tworzy skalistą grań o długości około 300 m. Dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów (na skałach zachowały się do tej pory wyryte przez nich znaki). Ze szczytu Sarniej Skały rozpościera się fenomenalny widok na masyw Giewontu, a w drugą stronę na całe Zakopane. Na Sarniej Skale stwierdzono występowanie wielu gatunków roślin rzadkich w Polsce. Miejsce to jest zatem interesujące także dla botaników i wielbicieli tatrzańskiej przyrody.

- etap Polana Strążyska - Dolina Kościeliska

W całej Dolinie Strążyskiej nie ma typowego schroniska górskiego. Jest natomiast dosyć spory punkt gastronomiczny. Obok herbaty czy kawy, można tu także coś ciepłego i dobrego zjeść. Budynek utrzymany jest w góralskim stylu. Bliżej Doliny Kościeliskiej, a konkretnie na polance - Stare Kościeliska znajdował się niegdyś ważny ośrodek hutniczy. Istniała tu kuźnia, chaty robotników i kościółek, od którego pochodzi być może nazwa doliny.

- etap Dolina Kościeliska - Dolina Chochołowska

To chyba najmniej atrakcyjny etap wycieczki, a zarazem dosyć mało uczęszczany, nawet w szczycie sezonu. Ścieżki nad Reglami nie należy mylić ze Ścieżką pod Reglami, która jest szlakiem turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej u podnóża Tatr Zachodnich. Droga rozpoczyna się w Kuźnicach, a kończy w Kirach. Swego rodzaju odpowiednikiem naszej Ścieżki nad Reglami jest na Słowacji tzw. Magistrala Tatrzańska. Tutaj szlak jest oznaczony kolorem czerwonym i biegnie południowymi zboczami Tatr Wysokich. Został wyznaczony w latach 30. XX w. i obecnie jest jednym z najbardziej znanych i uczęszczanych szlaków w Tatrach. Ale to nie wszystko. Jego przedłużenie stanowi biegnąca już całkowicie u podnóża Tatr Zachodnich - Droga nad Łąkami.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Sarnia Skała / fot. Dominik Brachzdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Sarnia Skała / fot. Dominik Brach

Droga nad Reglami

{youtube}IKnAXSl9bT8{/youtube}

Droga pod Reglami

" style="text-align: center;">{youtube}neIJlZVFBhk{/youtube}

" style="text-align: right;">Bartek Michalak

">Źródła:
Tatry Polskie – PRZEWODNIK, J. Nyka, Latchoczew 2002 r.,
Tatry Słowackie – PRZEWODNIK, J. Nyka, Latchoczew 2002 r.,
Internet (ogólnie).