Trasę w tym rejonie najlepiej zaplanować z uwzględnieniem przyjazdu samochodem do punktu, gdzie rozpoczniemy trekking i go zakończymy. Dystans jaki przejdziemy to około 21 km. Samochód możemy zostawić w Złatnej (mała wioska) na parkingu, nieopodal kościółka. Istnieje jeszcze drugi parking, nieco dalej, ale powrót byłby wtedy wydłużony drogą asfaltową, dlatego zalecam samochód zostawić na dużym parkingu w okolicy kościoła i sklepu. Parking w tym miejscu nie był płatny (dane z kwietnia 2018).

Rysianka (1322 m n.p.m) jest szczytem w grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się nad trzema dolinami: Żabiczanki, Bystrej i Sapotni. Trasa zaproponowana w tym artykule jest łatwa do przejścia, nie zawiera żadnych technicznych utrudnień. Patrząc zaproponowane szlaki zrobimy pętlę, by rozpocząć i zakończyć wycieczkę w tym samym miejscu. Poniżej przedstawiony jest zarys całej wycieczki. Także wygodne buty na nogi i w drogę!

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Początek trasy ze Złatnej Huty

Trasa: Złatna – Złatna Huta – Rysianka – Lipowski Wierch – Złatna

Czarnym szlakiem na Rysiankę (1322 m n.p.m)

Marsz rozpoczniemy drogą asfaltową, po około 30 minutach dotrzemy do Złatnej Huty gdzie zaczyna się nasz czarny szlak, którym bezpośrednio dostaniemy się na Rysiankę. Droga asfaltowa zazwyczaj nie przynosi wiele radości bo wszyscy wolimy górskie szlaki, ale w tym miejscu ten „niesmak” wynagradza malownicza okolica z przepięknymi domkami. Na Rysiankę dojdziemy czarnym szlakiem w około 2 godziny. Trasa nie jest trudna, można ją spokojnie przejść z dzieckiem. Im wyżej tym bardziej malowniczo. Gdy uda nam się dostać na jedną z polan nieopodal schroniska to naszym oczom ukażą się piękne widoki na okoliczne szyty. Przy dobrej widoczności zobaczycie także Tatry.

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Polana przed szczytem schroniskiem na Rysiance

Schronisko PTTK na Rysiance (Hala Rysianka)

Tuż przy szczycie znajduje się schronisko oraz dwie rozległe polany. W schronisku można chwilę odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Można tu także nocować. Schronisko zostało wybudowane w 1933-1937 przez Gustawa Pustelnika. Budowa jednak została wstrzymana z powodu braku zezwoleń. Dopiero przed II wojną światową wznowiono jego budowę, gdzie podczas jej trwania ukończono całkowicie budowę. Budynek był bazą dla żołnierzy niemieckich. Po wojnie długo stał pusty, a w 1955 roku został przekazany PTTK. Ze schroniska możecie podziwiać widok na Pilsko oraz Babią Górę. Przy dobrej pogodzie widać Tatry oraz Małą Fatrę. Więcej informacji na temat samego schroniska i jego udogodnień znajdziecie tutaj.

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Schronisko PTTK na Rysiance

Niebieskim szlakiem na Halę Lipowską (1324 m n.p.m)

Po odpoczynku i podziwianiu widoków na Rysiance wybieramy szlak niebieski i kierujemy się na Halę Lipowską. Po około 30 minutach marszu dochodzimy do kolejnego schroniska PTTK. Można tu także usiąść i odpocząć, posilić się, by potem ruszyć dalej niebieskim szlakiem.

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Widok z szlaku – w drodze na Halę Lipowską

Zejście do Złatnej szlakiem niebieskim

Z Hali Lipowskiej nadal maszerujemy szlakiem niebieskim, by zejść do samochodu. Trasa ta również nie jest skomplikowana i można przejść ją z dzieckiem. Zejście z Hali Lipowskiej powinno zająć nam około 2 godzin, gdzie na dole przy drodze asfaltowej będzie nas czekało jeszcze 30 minut marszu by dojść do parkingu.

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Szlak niebieski – zejście

Jeżeli zastanawiacie się nad wycieczką na Rysiankę, to szczerze polecam taką opcję. Widok ze schroniska zapiera dech w piersi. Warto skorzystać w przypadku tej trasy z opcji dojazdu samochodem, gdyż pociągiem i autobusami może być to po prostu utrudnione. Pakujcie plecaki i do zobaczenia na szlaku!

p.s Ciekawostka – Szlak Papieski

Przy czarnym szlaku w Złatnej Hucie, aż po Lipowską wiedzie Szlak Papieski, a sama trasa nazwana jest Drogą Światła. Oznaczona jest ona głazami z mosiężną tablicą, na każdym głazie jest nazwa stacji z insygniami papieskimi i wizerunkiem Jana Pawła II. Ostatni głaz znajduje się na Hali Lipowskiej. Karol Wojtyła oprócz Tatr lubił odwiedzać także Beskidy, w tym Beskid Żywiecki.

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki
Stacja Drogi Światła na Papierskim Szlaku

Na pamiątkę wytyczono tu Szlak Papieski, który składa się z dwóch odcinków. Pierwszy rozpoczyna się w Węgierskiej Górce, drugi - już we wsi Ujsoły i prowadzi aż do Hali Lipowskiej. Droga Światła to nabożeństwo wielkanocne wzorowane na Drodze Krzyżowej, ustanowione przez Jana Pawła II. Droga składa się z 14 stacji. Szlaki Papieskie zostały otwarte w 2006 roku.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com