Powstaną nowe schroniska górskie

Kategoria: Ze szlaku / Polska

„Z turystycznej mapy Małopolski mają zniknąć białe plamy związane z brakiem górskich schronisk. Urząd Marszałkowski chce wspierać samorządy i towarzystwa turystyczne w budowie nowych obiektów. Rocznie ma powstać jedno tego typu miejsce” – podało Radio Kraków.

Jak podaje rozgłośnia, pierwsze schronisko ma szanse powstać na Lubaniu w Gorcach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa ruszy w przyszłym roku.

- To schronisko zamknie ciąg komunikacyjny dla turysty wędrującego Głównym Szlakiem Beskidzkim. Dziś na tym szlaku noclegi są możliwe po jednym dniu marszu. Tylko na Lubaniu wciąż brakuje takiego miejsca. Chcielibyśmy zapewnić ok. 50 miejsc noclegowych, byłaby też część dzienna rekreacyjno-restauracyjna - podkreśla Jerzy Kapłon z PTTK.

luban2005

Szczyt Lubania stanowi najwyższą kulminację pasma położonego w południowo-wschodniej części Gorców. Ma ono ok. 20 km długości i ciągnie się od Przełęczy Knurowskiej (846 m n.p.m.) na zachodzie do Krościenka nad Dunajcem na wschodzie. Od sąsiednich pasm Lubań wyraźnie oddzielają potoki - Furcówka i Knurowski na zachodzie, Ochotnica na północy oraz Kluszkowianka i Krośnica na południu. Część południowej granicy Pasma Lubania wyznacza także Dunajec. Na południu masyw Lubania sąsiaduje również - przez Przełęcz Drzyślawa (650 m n.p.m.) - z górą Wdżar (767 m n.p.m.).

Więcej na temat tego szczytu pisaliśmy TUTAJ

Źródło:
- Radio Kraków
- portalgorski.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9503
  • Odsłon artykułów: 25919212
  
  ';