Tłumy na udostępnieniu Jaskini Malinowskiej

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Dla wszystkich wędrujących naszymi wiślańskimi szlakami dostępna jest nowa atrakcja w postaci możliwości zwiedzania Jaskini Malinowskiej. Jaskinia co prawda funkcjonuje od tysięcy lat, jednakże dzięki zamontowanym w niej drabinkom i klamrom każdy, nawet niedoświadczony grotołaz, może do niej wejść i bezpiecznie ją eksplorować.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zapewnić w miarę bezpieczny dostęp do jaskini. Z inicjatywy Klubu Alpinistycznego działającego przy Grupie Beskidzkiej GOPR i przy finansowym wsparciu miasta Wisła zakupiono i zamontowano cały system żelaznych ułatwień, natomiast Nadleśnictwo Wisła po zimowych śniegołomach udrożniło dojście do jaskini i uprzątnęło teren wokół niej. Dziś wszyscy chętni mogli wybrać się wspólnie, prowadzeni przez przewodnika beskidzkiego, z Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem przez Malinów. Następnie odbijając 50 m w prawo, zgodnie z oznaczeniami, cała grupa dotarła do jaskini. Tam przywitała wszystkich muzycznym akcentem kapela góralska "Wista". W wędrującej całymi rodzinami grupie nie zabrakło burmistrza miasta Wisła - Tomasza Bujoka, Przewodniczącego Rady Miasta Wisła - Janusza Podżorskiego czy Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła - Andrzeja Kudełki, a także wielu mieszkańców Wisły.

1006malinowska


O historii jaskini oraz jej osobliwościach przyrodniczych opowiadał Ryszard Głowacki - prezes Klubu Aplinistycznego przy GB GOPR, natomiast temat jak bezpiecznie poruszać się po jaskini przedstawił Grzegorz Gawłowski - kierownik cieszyńskiej sekcji terenowej GOPR.


Symbolicznego przecięcia wstęgi, którą tym razem stanowiła świerkowa żerdź, dokonali wspólnie burmistrz Tomasz Bujok, nadleśniczy Andrzej Kudełka, prezes Ryszard Głowacki oraz kierownik Grzegorz Gawłowski.


Po otwarciu, pod czujnym okiem GOPR zebrani uczestnicy ustawili się w kolejce do zejścia do jaskini. Wielu chciało zobaczyć jak ten pomnik przyrody nieożywionej wygląda w środku. Schodzili młodsi i starsi, również burmistrz oraz dziennikarze z kamerami czy mikrofonami.


Całość wydarzenia zwieńczyło przygotowane przez Nadleśnictwo Wisła ognisko z kiełbasami i napojami, które zorganizowane zostało na biegnącej poniżej szlaku "stokówce".

Dziękujemy wszystkim za udział w dzisiejszym wydarzeniu i zachęcamy do wybrania się w wolnej chwili i osobistego doświadczenia penetracji jaskini. Oczywiście pamiętając o koniecznym wyposażeniu w postaci czołówki!

źródło: UM Wisła

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9581
  • Odsłon artykułów: 26118369
  
  ';