Ostatnio informowaliśmy, że na skutek polsko-słowackiej ekspedycji archeologicznej i prowadzonych prac w Jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich (konkretnie to na stokach Kobylego Wierchu), odkryto ślady obozowiska z czasów XIV-XIII w. p.n.e.

Kobyli Wierch (1109 m n.p.m.) – pierwszy od wschodu szczyt głównej grani Tatr Bielskich. Jest pierwszym od wschodu wzniesieniem w całych Tatrach.

Odnaleziono tu bowiem liczne ślady świadczące, o odwiedzaniu tego miejsca przez pradawnych myśliwych – są to przedmioty niezwykle charakterystyczne dla tzw. kultury magdaleńskiej.

2907odkrycia
fot. baza zdjęć PG - widok na Tatry Bielskie

Znaleziono też przedmioty z XV-XVI w. n.e., a także monety z czasów II wojny światowej.

Odkrycia te są przełomowe, gdyż po raz pierwszy w jaskini tej natrafiono na ślady prehistorycznego bytowania. Poszukiwano ich już od XIX i na początku XX w. Niestety, ale na nic wówczas nie natrafiono. Obecne odkrycia zmieniły całą sytuację diametralnie.


Kultura magdaleńska – jedna z kultur paleolitu. Charakteryzują ją dosyć wyrafinowane i różnorakie narzędzia z krzemienia, rogu i kości.

Te wszystkie ostatnie doniesienia i znaleziska sprawiły, iż postanowiłem ciut bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Na całym Podtatrzu – w tutejszych jaskiniach, znajdowano już ślady bytności i osadnictwa naszych przodków (konkretnie neandertalczyków – paleolit środkowy, a także tych nam anatomicznie współczesnych – paleolit górny).

Różne dowody na pradawną aktywność człowieka znajdowano też na obszarze powiatu nowotarskiego, w zachodniej części Podhala i na Orawie. Wzdłuż głównych arterii wodnych znajduje się także szereg pojedynczych znalezisk, stanowiących potwierdzenie eksploatowania tego obszaru przez społeczności epoki kamienia.

Najwyżej położone obecnie znane stanowisko w Tatrach znajduje się w Studennej Dolinie, gdzie odkryto miedziany topór z tego okresu.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).