loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Zmiana klimatu dla organizmu jest potrzebna.

I tu i tu mamy niewątpliwie do czynienia ze świeżym powietrzem (choć biorąc pod uwagę zatłoczone górskie i nadmorskie kurorty bywa z tym ostatnio różnie...).
Ale jak ktoś chce, to znajdzie spokój, cisze, odskocznię od codzienności...
To odwieczny problem i dylemat...
Zwolennicy gór mówią, że nad morzem nudno. Z kolei miłośnicy plaży i morskiej toni argumentują, że urlop jest po to, żeby se poleżeć plackiem, powygrzewać się na słońcu i nic nie robić...
Jak tłumaczą lekarze, każda zmiana klimatu dla organizmu jest dobra (z Polski centralnej w góry czy nad morze, dla mieszkających nad morzem dobrze jest wyjechać czasem w góry i odwrotnie).
Pobyt w górach korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, pracę serca i płuc, a wędrówki po szlakach zwiększają masę mięśniową, wydolność i kształtują naszą kondycję.
Morze zaś jest zalecane szczególnie alergikom oraz osobom cierpiącym na choroby tarczycy.
Gdy chodzi o koszty naszego urlopu, wiele wskazuje na to, że pobyt nad morzem jest droższy. Choć z drugiej strony urlop tutaj nie wymaga aż tylu nakładów na początku. W góry, trzeba bowiem zaopatrzyć się w dobre buty, spodnie, kurtkę, plecak i ewentualnie sprzęt. Bo jak wiadomo, pogoda w górach jest niepewna. Zmieni się gwałtownie i trudno to wszystko przewidzieć. I chociaż nad morzem, aura zdaje ie być bardziej stabilna, to właśnie w górach jest znacznie więcej możliwości do aktywnego spędzania czasu (nawet jeśli jest zimno i pada).
Kompromisem nad tym wszystkim mogą być np. miejscowości znajdujące się w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim.
Morze, góry, przepiękne, rozległe widoki i fiordy oferuje norweskie Bergen. Podobnie jest, gdy chodzi o włoskie Dolomity. Warto wspomnieć też o niektórych miejscach/kurortach w Czarnogórze, w Grecji na Riwierze Olimpijskiej, w Hiszpanii, na Sardynii czy na Krymie...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
tps://tpn.pl/,
https://apartamentyzakopane.pl/,
https://willa-stasia.pl/,
https://podroze.gazeta.pl/,
Wikipedia.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci