loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

The Loop - projekt, który ma być oparty na już istniejących szlakach PTTK.

Przez Beskid Śląski, Żywiecki i Mały ma przebiegać nowy szlak górski – Wielka Pętla Beskidzka. Ma on liczyć około 250 km. Jej początek i koniec zaplanowano w Bielsku-Białej – powstaje z inicjatywy samorządu tego miasta, a w prace zaangażowanych jest też wiele innych samorządów lokalnych, instytucji, organizacji i firm z sektora turystycznego.
Wielka Pętla Beskidzka – planowany przebieg
The Loop – Wielka Pętla Beskidzka to projekt, który ma być oparty na już istniejących szlakach PTTK. Warto zaznaczyć, iż będzie to pierwszy w Polsce nielinearny szlak długodystansowy, czyli taki który nie prowadzi z punktu A do punktu B, tylko w pętli. Zaczynać i kończyć będzie się w Bielsku-Białej.
Szlak poprowadzi przez Beskid Śląski, Żywiecki i Mały, a na jego trasie znajdą się m.in.: Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia, Brenna, Równica, Czantoria Wielka, Stożek, Przełęcz Kubalonka, Barania Góra, Węgierska Górka, okolice Stacji Abrahamów i Słowianki, Rysianka, Hala Miziowa i Pilsko, Markowe Szczawiny, stacja na Jaworzynie. Dalej przewidziana jest pętla wokół Babiej Góry, Zawoja, Jałowiec, Chata Adamów, Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatka Gibasówka, Międzybrodzie, Góra Żar. Ostatni etap to przekroczenie rzeki Soły, wyjście na Rogacz, Magurkę oraz Kozią Górę i na koniec powrót na Szyndzielnię.
Ciekawym wyzwaniem i fajną przygodą dla miłośników gór może być wędrówka łącząca Główny Szlak Beskidzki z Wielką Pętlą Beskidzką.
Wielka Pętla Beskidzka – inicjatywa na szeroką skalę
Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy oraz PTTK. W środę 8 lutego podpisano list intencyjny w sprawie współpracy nad jej utworzeniem. Dokument ten sygnowało ponad 20 przedstawicieli różnych samorządów, organizacji, instytucji, towarzystw, a także firm z branży turystycznej. Jak powiedział prezydent Bielska-Białej – Jarosław Klimaszewski, produkt ten ma promować aglomerację bielską i cały region. Całym projektem ma zarządzać Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, a prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Przejście Wielkiej Pętli Beskidzkiej będzie honorowane odznaką. Trasa ma być gotowa na 27 maja 2023 roku, kiedy to w Bielsku-Białej planowana jest duża impreza podróżniczo-górska. Ważnym aspektem szlaku są znajdujące się na jego tracie schroniska i ich gospodarze. To też szansa na promocję regionu i lokalnych atrakcji, obiektów noclegowych i obsługi turystycznej. Szlak ma być ofertą turystyczną o zasięgu międzynarodowym.
Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu w Bielsku-Białej poinformowała, że The Loop – Wielka Pętla Beskidzka ma już logo w postaci nazwy szlaku wpisanej w okrąg, u którego podnóża znajduje się kontur gór, z kolei litery O przybierają formę znaku nieskończoności – według idei ten symbol to pętla, ale także sugestia, aby przemierzać te tereny w nieskończoność. Projekt znaku opracowała Aleksandra Tarnawa.

 Marek Lont

 

 

 

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci