loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Sprawdźcie, kiedy odbędą się egzaminy. 

Egzaminy wstępne do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbywają się z początkiem roku. Aby do nich przystąpić trzeba mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie średnie oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu ratownika górskiego. W niektórych grupach regionalnych wymaga się również poświadczenia przez dwóch ratowników tzw. wprowadzających. Obecnie w Polsce jest 7 Stacji Centralnych: Grupa Bieszczadzka, Grupa Krynicka. Grupa Podhalańska, Grupa Beskidzka, Grupa Jurajska, Grupa Sudecka oraz Grupa Karkonoska. Każda z nich ma inne terminy i wymagania (zbliżone) na egzaminach wstępnych. Po pozytywnym zdaniu egzaminu na adepta czeka staż kandydacki, który trwa od 2 do 5 lat. Staż kandydacki to czas dyżurów, szkoleń, poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Po tym czasie zostaje się ratownikiem GOPR.

W najbliższy weekend (9-11.02. br.) odbędzie się egzamin do GOPR Bieszczady. Egzamin będzie się składał z 3 części:

1. Topografia i terenoznawstwo - szczegółowa znajomość rejonu działania grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego)

2. Umiejętności narciarskie - jazda w terenie (wymagane narty skiturowe) oraz jazda na stoku 

3. Podejście na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

W tym roku Grupa Podhalańska GOPR zmienia formę egzaminu wstępnego. Egzamin będzie się składał z dwóch dni (część zimowa i część letnia). Kandydaci muszą być obecni na oby dwóch częściach i zdać je pozytywnie. Część zimowa odbędzie się 25 lutego. Na kandydata czeka: część kondycyjno-techniczna (wyjście na Turbacz), część narciarska (jazda w terenie i na stoku), część topograficzna (znajomość terenu działania Grupy), prezentacja osobista. Natomiast część letnia odbędzie się 7 kwietnia. Kandydaci będą musieli zdać część medyczną (udzielanie pierwszej pomocy), część techniczno-sprawnościową (wspinaczka na wędkę oraz przejście mostu linowego), poruszanie się z nawigacją w ternie, test teoretyczny (test wiedzy o górach i ratownictwie). 

By dostać się do grupy Sudeckiej GOPR należy wstawić się na egzamin, który odbędzie się w dniach od 2 do 3 marca br. 2 marca odbędzie się część praktyczna w ośrodku narciarskim  Czarna Góra w masywie Śnieżnika. Na kandydatów czeka: jazda na nartach, przejście piesze z Międzygórza do Schroniska "Pod Śnieżnikiem" w czasie 25 minut + wiek, przejście piesze/skiturowe z elementami nawigacji. Część teoretyczna rozpocznie się 3 marca w Stacji Centralnej w Wałbrzychu. Uczestników czeka test z topografii gór z obszaru działania Grupy Sudeckiej oraz wiedzy ogólnej o górach i ratownictwie GOPR. 

W swoje szeregi zaprasza również GOPR Karkonosze. Egzamin wstępny w tym roku odbędzie się w dniach 9-10.03. Kandydaci będą musieli się wykazać m.in. w jeździe na nartach na stoku, jeździe w terenie na skiturach, wspinaczce na wędkę oraz znajomości topografii terenu działania Grupy Karkonoskiej.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci