loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Niebawem Nowa Słupia doczeka się dużej inwestycji. Mieszkańcy miasta oraz Gór Świętokrzyskich będą mogli pochwalić się swoim regionem zapraszając do nowoczesnego Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Gmina Nowa Słupia oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego odpowiedzialne za ten projekt już podpisali wstępną umowę dotyczącą budowy.

Święty Krzyż w jesiennych barwach, fot. Krzysztof Pęczalski
Święty Krzyż w jesiennych barwach, fot. Krzysztof Pęczalski

Nowa Słupia leży u podnóża Świętego Krzyża (Łysa Góra 595 m n.p.m.) w malowniczych okolicznościach pradawnej przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Od 2011 roku w mieście funkcjonuje Centrum Kulturowo-Archeologiczne, w pobliżu którego od 51 lat organizowane są słynne Dymarki Świętokrzyskie, przypominające istotę badań nad starożytnym hutnictwem żelaza, którym zajmowano się w Górach Świętokrzyskich ponad 2000 lat temu.

 Dymarki Świętokrzyskie odbywają się w Nowej Słupi od 51 lat, fot. www.bushcraftwilson.blogspot.com
Dymarki Świętokrzyskie odbywają się w Nowej Słupi od 51 lat, fot. www.bushcraftwilson.blogspot.com

Nadchodząca inwestycja to ukłon dla kultury regionu świętokrzyskiego. Powstanie ona poprzez rozbudowanie wyżej wspomnianego Centrum, a konkretnie jego amfiteatru. Główny gmach obiektu będzie znajdował się pod kopułą, z kinem 5D oraz ścieżką edukacyjną prezentującą liczne legendy świętokrzyskie- dumę regionu. Każdy z Was na pewno kiedyś słyszał o sabatach czarownic na Łysej Górze czy o św. Emeryku. Ziemia świętokrzyska ma do zaoferowania o wiele więcej baśni i opowieści. „Postaramy się je skumulować w ten sposób by łączyły niematerialne dziedzictwo regionu i prawdziwą historię” – wyjaśnił p.o. dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło. Świętokrzyskie podania w Parku Dziedzictwa będą jedną z ciekawszych atrakcji. Do ich prezentowania zostaną wykorzystanie nowoczesna technologia, na przykład mind control, (gry sterowane myślą), podświetlane podłogi z animacjami, hologramy czy okulary przenoszące nas do wirtualnej rzeczywistości.

Data otwarcia Parku planowana jest na rok 2021 r. Daje to nam czas na wcześniejsze odwiedzenie Gór Świętokrzyskich i przekonanie się, że powstając inwestycja będzie miała dużo do zaoferowania.

Izabela Janaszek

Źródła:
- www.nowaslupia.pl

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci