Felietony

Kobiece sprawy – czy wypada mieć makijaż na szlaku?

Kobiece sprawy – czy wypada mieć makijaż na szlaku?

Kobiety od zawsze dbały o swój wygląd i będą to robić. Makijaż większości Pań kojarzy się z czynnością, którą należy wykonywać codziennie. Są też kobiety, które nie wyjdą z domu bez makijażu. Warto wiedzieć kiedy nie przesadzić.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

„Z górki na pazurki” #1: Góra skrajności

Świat przepełniony jest skrajnościami. Każdy, kto ma otwarte oczy, ujrzy skrajności świata polityki, skrajności religijne, skrajności kulturowe, skrajności w gustach, guścikach i niemal w każdej cząsteczce materii naszego ziemskiego życia.

Czytaj więcej...

Baka wiedział, czyli zakopiański Barok

Zakopiański Barok

Szczęśliwym trafem gdy styl barokowy święcił w Polsce triumfy, Zakopane nie miało szans, by skorzystać z jego dobrodziejstw. Znajdziemy wiele przykładów barokowej architektury na Spiszu, a nawet w kilku miejscach na Podhalu. Żadnemu Jezuicie jednak nie przyszło do głowy, aby wybudować pod Giewontem świątynię na miarę Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, by ewangelizować kilkudziesięciu mieszkających wśród leśnej głuszy górali.

Czytaj więcej...

Czy górskie schronisko to jeszcze schronisko?

Schronisko

Czy górskie schronisko to jeszcze to schronisko ze starych książek o górach i z opowieści? Zadaję sobie to pytanie już od kilku lat. Skupię się na Tatrach, bo właśnie w najwyższych polskich górach to pytanie najwcześniej przyszło mi na myśl. Czy dzisiejsze tatrzańskie schroniska to jeszcze schroniska, czy raczej już hostele z bufetami. Na wstępie informuję, że to moja luźna dywagacja, gdyż do tej pory nie spędziłem w owych schroniskach jakiejś nadzwyczajnej liczby noclegów. Nie będę też pisał, o które konkretnie schroniska mi chodzi, bo nie chcę tworzyć jakiegoś zalążka konfliktu, czy antyreklamy.

Czytaj więcej...

Igrzyska tracą na znaczeniu?

Igrzyska tracą na znaczeniu

Koreańczycy z Południa w końcu (bo za trzecim podejściem) dopięli swego. W 2011 roku Pjongczang wybrano na gospodarza rozpoczynających się za kilka dni igrzysk olimpijskich. Azjaci podczas głosowania w pokonanym polu zostawili niemieckie Monachium oraz francuskie Annecy. Europejskie miasta przegrały więc z kretesem. Najważniejsza sportowa impreza w najbliższym okresie na Starym Kontynencie na pewno nie zagości – w 2020 roku najlepszych atletów gościć będzie Tokio, a dwa lata później Pekin.

Czytaj więcej...

Stara buła nie rdzewieje

Stara buła nie rdzewieje

Wspinaczkowa starość. – Stary jestem. Już się nie powspinam. Plecy mnie bolą, forma już nie taka jak kiedyś. Nie dam rady rywalizować z tymi młodymi – takie rozmowy słychać często wśród wspinaczy skałkowych, którzy są już po trzydziestych urodzinach.

Czytaj więcej...

„Z górki na pazurki” #2: Bańka wypełniona nadzieją

„Z górki na pazurki” #2: Bańka wypełniona nadzieją

Nad moim stanowiskiem pracy powiesiłem sobie piękne zdjęcie K2, które otrzymałem w zeszłym roku od Piotra Snopczyńskiego podczas Memoriału Janusza Nabrdalika. Często spoglądam na tę wyjątkową górę i myślę sobie, co dla jej historii przyniesie kolejny rok. Piszę o tym oczywiście nie bez powodu. Zarówno rok 2017, który już za nami, tak i 2018 w polskim środowisku miłośników gór są rocznikami zdominowanymi właśnie przez morderczego giganta z Karakorum. A trzeba było w sobie odnaleźć nowe pokłady cierpliwości, by doczekać się okrzyku: „Jedziemy!”

Czytaj więcej...

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

Jak to jest z tym górskim "hejtem"?

W okresie świąteczno-noworocznym tym razem odwiedziłem Karkonosze. Pogoda była wprost wymarzona, stąd oczywistym celem wędrówki stała się Śnieżka.

Czytaj więcej...

"Chiński maharadża" - co zobaczyłem?

Chiński maharadża

Jak do tej pory, określenie „Chiński maharadża” kojarzyłem jedynie z drogą wspinaczkową o wycenie VI.5 w Dolinie Bolechowickiej. Więcej wiedziałem o Wojciechu Kurtyce, wybitnym polskim wspinaczu, przedsiębiorcy, inżynierze, który w 2016 r. otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 10213
  • Odsłon artykułów: 28964453

';