Śląski Dom

Kategoria: Artykuły / Historia

Ostatnio było o Kalatówkach i o tym, że to jedyny po polskiej stronie Tatr górski hotel. Pora zatem napisać parę słów o podobnym obiekcie na Słowacji, czyli o Śląskim Domu.

Znajduje się on w Dolinie Wielickiej – u stóp Gerlachu i nad Wielickim Stawem. Zwano go kiedyś Śląską Gospodą lub Schroniskiem Wielickim.

Niegdyś istniało tu Schronisko Blasyego (od 1871 r.) - zostało jednak zniszczone przez lawinę w 1874 r.

Obecna nazwa schroniska pochodzi z roku 1895, kiedy to Sekcja Śląska MKE, mająca swoją siedzibę we Wrocławiu, wybudowała nad południowo-zachodnim brzegiem Wielickiego Stawu schronisko i nazwała je „Śląski Dom”.

2807dom
fot. baza zdjęć PG - Śląski Dom

Od tego czasu budynek był wielokrotnie remontowany, powiększany i unowocześniany. Nie brakuje głosów, że tego typu luksusowy obiekt, z kelnerami i w ogóle, nie pasuje do swojej lokalizacji i ogólnie górskich klimatów jakich tu pełno.

W czasie pielgrzymki na Słowację Śląski Dom odwiedził 3 lipca 1995 r. Jan Paweł II. Dziś pomieszczenie, w którym wówczas przebywał, zostało przekształcone w izbę pamięci.

Śląski Dom właściwie przez cały rok posiada atrakcyjne, różne oferty pobytu dla osób starszych, młodszych, dla par, dla tych szukających relaksu, lubiących aktywny wypoczynek itd. Możliwe jest tu też zorganizowanie kolacji firmowych, spotkań biznesowych czy chociażby wesel, a także wielu innych atrakcji. Do tego dochodzą wykwintne, serwowane w tutejszej restauracji posiłki, luksusowe apartamenty i wszystko to dzieje się w centrum Tatr pod Gerlachem.

Za pojedynczy pokój zapłacimy od 100 EUR (1 osoba) – ze śniadaniem i kolacją. Apartamenty są dużo droższe. Jest również możliwość korzystania z noclegów w 9-osobowym pokoju w cenie 22 EUR. I co ważne, że mimo iż sam hotel znajduje się w obszarze chronionym przez TANAP, zameldowani turyści mają możliwość dojazdu i parkowania samochodu w sąsiedztwie budynku.

Dane kontaktowe:

Horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachom,

059 82 Tatranská Polianka,

Telefon: +421 911 882 879,

Tel. kom.: +421 918 988 309,

https://www.sliezskydom.sk/

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10213
  • Odsłon artykułów: 28967788
  
  ';