Szkolenie lawinowe GOPR na Śnieżniku

Kategoria: Artykuły / Inne

Ratownicy i kandydaci na ratowników Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR wzięli udział w szkoleniu lawinowym, zorganizowanym w Masywie Śnieżnika w dniach 8-10 luty.

W czasie zajęć uczestnicy szkolenia uczyli się metod rozpoznawania zagrożenia na podstawie prób lawinowych, zasad prowadzenia akcji ratunkowej w lawinisku, w tym metod poszukiwawczych zaginionych osób z użyciem detektorów oraz sond lawinowych. Ratownicy mieli również okazję przyjrzeć się pracy psa poszukiwawczego, który szkolony jest do odnajdywania osób zaginionych. W ramach podsumowania zorganizowana została pozorowana akcja ratownicza w lawinisku.

Ocena-przekroju-sniegu Fot-Piotr-Sandomierski-m

 

„Śnieżnik a szczególnie jego Wielki i Średni Lej, to miejsca o największym potencjalnym zagrożeniu lawinowym na terenie działania naszej grupy. Dlatego też zorganizowaliśmy szkolenie właśnie tutaj, przy stosunkowo dobrych warunkach, tak byśmy mogli szybko i sprawnie działać w razie wstąpienia lawiny. – stwierdza Mariusz Grudzień, instruktor GOPR oraz członek służby śnieżno-lawinowej grupy, który pełnił funkcję kierownika szkolenia.

Pies-poszukiwawczy-Fiona-i-jego-przewodnik Fot-Piotr-Sandomierski-m

„Tego typu szkolenia nie tylko dostarczają nam wiedzy oraz praktyki ale także uczą nas współdziałania w grupie w przypadku prowadzenia większych akcji.” – podkreśla Wojciech Konieczyński, jeden z uczestników działań ratowniczych w Masywie Śnieżnika.

„Apelujemy by osoby udające się w góry sprawdzały informacje o aktualnie panujących warunkach, w tym stopień zagrożenia lawinowego np. na stronie www.gopr.pl a poruczając się lub uprawiając sporty w zimie w trudnym terenie w miarę możliwości korzystały z lawinowego sprzętu ratowniczego w postaci detektora, sondy i łopaty. – podsumowuje Mariusz Rzepecki, Zastępca Naczelnika Grupy Wałbrzysko-Kłodzkej GOPR ds. Służby Górskiej.

Zapraszamy do pełnej galerii z szkolenia, którą znajdziecie tutaj. Szkolnie zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Poszukiwania-zasypanych-z-detektorem Fot-Piotr-Sandomierski-m

 

---------------------------------------------------------

Zasięg działania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR obejmuje teren Sudetów Środkowo-Wschodnich od Kamiennej Góry aż po całą Kotlinę Kłodzką. To obszar 2400 km2 i 1600 szlaków turystycznych. Rocznie góry, w których działa Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR, odwiedza tysięcy sumie blisko 500 tysięcy turystów i narciarzy. By im pomóc 144 ratowników ochotników oraz 12 ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9963
  • Odsłon artykułów: 27307643
  
  ';