W Tatrach panują trudne, typowo wczesnozimowe warunki. Śniegi są bardzo zróżnicowane. Zalegające w formacjach wklęsłych nagromadzenia śniegu przewianego wiatrem są podatne na uruchomienie lawin w postaci desek śnieżnych.

Szczególną uwagę należy zachować w wyższych partiach Tatr, zwłaszcza powyżej 1400 m n.p.m. Poruszanie się w tych warunkach wymaga sporego zimowego doświadczenia. Mniej doświadczonym odradzamy wycieczki w wyższe partie Tatr.

Widok z Kasprowego na Dolinę Gąsienicową, fot: topr.pl

Widok z Kasprowego na Dolinę Gąsienicową, fot: topr.pl

Prognozowane przez TOPR zagrożenie lawinowe dotyczy całych Tatr Polskich. Podawany stopień zagrożenia lawinowego odnosi się zatem do tych obszarów Tatr, w których zagrożenie jest najwyższe.

Poniżej zamieszczamy aktualny komunikat turystyczny TPN:

Zamknięcia szlaków pieszych

- Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Oznacza to, że nie można przekraczać granicy słowackiej w Tatrach, w miejscu łączenia się polskich i słowackich szlaków. Więcej na stronie www.tanap.org/navstevny-poriadok/
- Od 31 października do 25 kwietnia zamknięta jest Jaskinia Mroźna.
- Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków:

- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełecz Kondracka - szlak czerwony
- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony
- Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Koleje krzesełkowe w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym nie kursują, trasy narciarskie nie są udostępnione.

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki są przetarte, ale miejscami bardzo mocno oblodzone. W wyższych partiach Tatr szlaki przysypane są grubą warstwą śniegu, miejscami snieg jest przepadający, a miejscami występują oblodzenia. Szlaki powyżej górnej granicy lasu w większości są nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny, co może utrudniać orientacjęb w terenie.

W Dolinie Chochołowskiej, na odcinku Siwa Polana - Polana Huciska występują utrudnienia spowodowane pracami leśnymi prowadzonymi przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi. Prosimy o szczególną ostrożność oraz o stosowanie się do poleceń przekazywanych przez pracowników.

Zagrożenia

- Podczas silnego wiatru na szlaki turystyczne mogą łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Szlaki w wyższych partiach są zawiane, nieprzetarte i miejscami potworzyły się duże zaspy. Niewidoczny przebieg szlaku może być przyczyną pobłądzeń.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.

Zalecenia

- Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. Dni są krótkie i wycieczkę planujmy tak, aby wrócić przed zmrokiem.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.
- Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
- Przypominamy, że na szlaku do Dol. Pięciu Stawów Polskich udostępnione jest zimowe obejście za Kopą.

Informacje dodatkowe

- Na Drodze pod Reglami, na odcinku należącym do Gminy Zakopane, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną Strażyską (blisko jej wylotu) znajduje się poważnie uszkodzony mostek i odradzamy z korzystania z tego odcinka szlaku.
- Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska.
- W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
- Informacje na temat obiektów turystycznych na terenie TPN: schronisko w Dolinie Kondratowej jest zamknięte do 26.12, schronisko "Ornak" w Dolinie Kościeliskiej prawadzi ograniczoną działalność, "Herbaciarnia" w Dolinie Strążyskiej jest czynna w weekendy.

źródło: TOPR, tpn.pl