Po przejściu halnego w Tatrach na wielu szlakach turystycznych leżą powalone drzewa, które w niektórych miejscach zupełnie uniemożliwiają przejście. Z powodu potężnych zniszczeń i utrudnień w ruchu większość szlaków turystycznych została zamknięta.

Otwarte dla turystów są jedynie następujące szlaki: Dolina Strążyska do Polany Strążyskiej, Kuźnice Polana Kalatówki, Zazadnia - Rusinowa Polana, Palenica Białczańska - Morskie Oko - Wodogrzmoty Mickiewicza - Stara Roztoka.

Powalone drzewa w Tatrach, fot: Zuzanna Gąsienica Roj, tpn.pl

Powalone drzewa w Tatrach, fot: Zuzanna Gąsienica Roj, tpn.pl

Poniżej zamieszczamy aktualny komunikat turystyczny TPN:

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Ze względu na powalone drzewa oraz braki w pokrywie śnieżnej zamknięte są wszystkie szlaki narciarskie na terenie Parku.

Warunki na szlakach

W części reglowej Tatr na wielu szlakach leżą powalone drzewa i połamane gałęzie. Nad szlakami mogą zwisać pochylone drzewa, które w kazdej chwili mogą się złamać. Większość szlaków zupełnie nie jest dostępna, niektóre miejsca można obejść, część szlaków jest udrożniona. Można wybrać się na spacer do Morskiego Oka, na Wiktorówki z Zazadniej, na Kalatówki i na Polanę Strążyską. Zamknięta dla turystów jest Dolina Kościeliska, Lejowa, Chochołowska. Nie polecamy wyjść na pozostałe szlaki, na wielu usuwane są drzewa i trwają prace udrażniejące. O dostępności szlaków będziemy informowali na bieżąco. W wyższych partiach Tatr szlaki przysypane są śniegiem, który miejscami jest przepadający, a miejscami występują oblodzenia. Szlaki powyżej górnej granicy lasu w większości są nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny, co może utrudniać orientację w terenie.   

Zagrożenia

- Na szlaki turystyczne mogą łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia.

- Szlaki w wyższych partiach są nieprzetarte. Niewidoczny przebieg szlaku może być przyczyną pobłądzeń.

- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.

Zalecenia

- Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. Dni są krótkie i wycieczkę planujmy tak, aby wrócić przed zmrokiem.

- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.

- Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

- Przypominamy, że na szlaku do Dol. Pięciu Stawów Polskich udostępnione jest zimowe obejście za Kopą.

Informacje dodatkowe

- Ze względu na powalone drzewa Dolina Kościeliska jest zamknięta aż do odwołania.

- Na Drodze pod Reglami, na odcinku należącym do Gminy Zakopane, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną Strażyską (blisko jej wylotu) znajduje się poważnie uszkodzony mostek i odradzamy z korzystania z tego odcinka szlaku.

- Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska.

- W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.

źródło: topr.pl, tpn.pl, 24tp.pl