Co się wydarzyło i co to zmieniło w postrzeganiu przez nas życia oraz świata? Takie pytania, a wraz z nimi różnego rodzaju podsumowania odbywają się na początku nowego roku albo tuż przed końcem starego. Czy to dobry zwyczaj? Wydaje się, że tak. Dlatego wprowadzimy go także my i spróbujemy podsumować polski wspinaczkowo- górski rok 2013. Kolejność wydarzeń przypadkowa. Ciężko bowiem ustalić, co było najważniejsze. Zatem… zaczynamy przegląd wydarzeń, które mogą okazać się przełomowe dla polskiego wspinania, alpinizmu, himalaizmu i taternictwa.

Podkreślamy, że jest to subiektywny przegląd. Jeśli o czymś zapomnieliśmy albo celowo pominęliśmy to nie krzyczcie na nas i nie oceniajcie zbyt surowo. Chcemy dyskutować!

Rok 2013 w górach wysokich…

Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak
Ubiegły rok, przede wszystkim dla Polaków, w górach wysokich przebiegał pod znakiem zimowej wyprawy na Broad Peak.

Artur Małek na szczycie Broad Peak, fot. Polski Himalaizm Zimowy

Artur Małek na szczycie Broad Peak, fot. Polski Himalaizm Zimowy

Na szczycie 5 marca 2013 roku stanęli Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wielicki. Podczas schodzenia ze szczytu zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. W mediach rozgorzała dyskusja na ten temat i można zaryzykować stwierdzenie, że trwa ona do dzisiaj. Wyprawa okazała się trudnym do przewidzenia połączeniem ogromnego sukcesu z wielkim nieszczęściem.

Szczegółowymi analizami i oceną wyprawy zajęła się specjalnie w tym celu powołana komisja Polskiego Związku Alpinizmu.

Warszawa, konferencja prasowa po powrocie z zimowej wyprawy na Broad Peak

 Warszawa, konferencja prasowa po powrocie z zimowej wyprawy na Broad Peak

Zimowa wyprawa na Nanga Parbat
W grudniu 2013 wyruszyła wyprawa (trwa nadal), której celem jest pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat. To już czwarta polska próba zimowego zdobycia szczytu Nanga Parbat w ostatnich latach. Tym razem himalaiści wybrali nowy wariant wejścia, tak zwaną drogę Schella. W polskiej ekipie są Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler i Paweł Dunaj.

Tomasz Mackiewicz uważa, że powodzenie wyprawy zależy przede wszystkim od pogody. – Specyfiką wspinaczki w zimie jest to, że jest dużo bardziej zależna od pogody niż letni himalaizm. Tak zwane prądy strumieniowe wiejące na dużych wysokościach i silne opady śniegu właściwie uniemożliwiają jakąkolwiek akcję górską przy złej pogodzie. Dlatego liczymy na 2-3 dni spokojnej aury, choć równie dobrze możemy jej w ogólne nie mieć. – tłumaczył w jednym z wywiadów, Mackiewicz.

Życzymy im spokojne aury, powodzenia i czekamy na dobre wieści spod Nanga Parbat!

Śmierć Artura Hajzera na Gasherbrum I
Artur Hajzer i Marcin Kaczkan 7 lipca 2013 roku wyszli z obozu III (7150m) pod Gasherbrum I (8068m). Atakowali szczyt. Po osiągnięciu wysokości 7600 m z powodu silnego wiatru przerwali atak szczytowy, zawrócili. Niestety podczas odwrotu doszło do tragicznego wypadku. Po zejściu do bazy Marcin Kaczkan powiedział, że Artur Hajzer zginął w tzw. Kuluarze Japońskim w trakcie wycofywania się z obozu III do II.

Zamach pod Nanga Parbat
W nocy z 22 na 23 czerwca 2013 roku grupa uzbrojonych terrorystów, ubranych w mundury paramilitarnej organizacji Gilgit Scouts, zabiła 11 osób w bazie pod Nanga Parbat. Zginęło trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, dwóch Chińczyków, Amerykanin, Litwin, Pakistańczyk i Nepalczyk. W czasie ataku, w obozie II na wysokości ok. 6000 m. przebywała międzynarodowa wyprawa International Nanga Parbat Expedition 2013 pod kierownictwem Aleksandry Dzik. W ekipie było siedmiu Polaków, którzy przeżyli prawdopodobnie tylko, dlatego że przebywali powyżej bazy.

– Obcokrajowcy są naszymi wrogami. Z dumą bierzemy odpowiedzialność za dokonanie zamachu i zapewniamy, że do tego rodzaju incydentów dojdzie w przyszłości jeszcze wielokrotnie – oświadczył Ahmed Marwat, rzecznik organizacji Jundullah w telefonicznej rozmowie z agencją Reutera.

Próba wejścia na Makalu
Kinga Baranowska i Rafał Fronia 24 maja podjęli próbę zdobycia szczytu Makalu. Ze względu na ciężkie warunki pogodowe oraz złe samopoczucie, zespół podjął decyzję o odwrocie. Celem wyprawy było zdobycie Makalu (8481 m) w stylu sportowym, bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli.

Wyprawa poszukiwawcza na Broad Peak
W czerwcu miała miejsce wyprawa, której celem było odnalezienie ciał Tomasza Kowalskiego i Maciej Berbeki, którzy zimą zginęli podczas zejścia ze szczytu Broad Peak. W skład wyprawy poszukiwawczej weszli Jacek Berbeka (brat Macieja), Krzysztof Tarasewicz i Jacek Jawień. Towarzyszył im Jacek Hugo Bader – w roli reportera.

6 lipca Jacek Berbeka i Jacek Jawień pochowali Tomka. Znieśli ciało ponad 100 metrów w dół, złożyli w kamieniach i zabezpieczyli linami. Nie udało się odszukać ciała Maćka Berbeki.

Raport Polskiego Związku Alpinizmu
Polski Związek Alpinizmu jesienią 2013 roku opublikował raport specjalnej komisji, która analizowała przebieg tragicznej wyprawy na Broad Peak.

Zadaniem powołanego przez PZA zespołu była analiza przebiegu wyprawy, a zwłaszcza ataku szczytowego, który zakończył się śmiercią Macieja Barebeki i Tomasza Kowalskiego. W skład komisji weszli: Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Michał Kochańczyk, Bogdan Jankowski, Roman Mazik. Zespół pracował od kwietnia do sierpnia 2013 roku analizując dostępne materiały, opinie i relacje na temat wyprawy.

– Z przeprowadzonej analizy wynika, że wyprawa została bardzo dobrze przygotowana, a dobór jej uczestników był właściwy. Akcja górska przed samym atakiem szczytowym prowadzona była zgodnie z regułami sztuki. Błędy zostały popełnione na etapie planowania ataku szczytowego i w jego trakcie. – stwierdzili po publikacji raportu członkowie Zarządu PZA.

Samotnie na szczycie Sziszapangmy
Andrzej Bargiel jako pierwszy Polak samotnie zdobył na nartach skitourowych wierzchołek centralny (8013m) Sziszapangmy.

W październiku 2013 Grzegorz i Andrzej Bargielowie rozpoczęli atak szczytowy. Wszystko przebiegał planowo aż do momentu, w którym nastąpiło załamanie pogody. Silny wiatr i opady śniegu zmusiły do odwrotu wszystkie wyprawy zdobywające w tamtym czasie Sziszapangmę. Zawrócił również towarzysz Andrzeja, jego brat Grzegorz. Andrzej jednak postanowił przeczekać załamanie pogody. Kiedy wiatr ustał ruszył do ataku. Udało się! Andrzej Bargiel ze szczytu zjechał na nartach.

W Tatrach zginął Władysław Cywiński

Władysław Cywiński urodził się w 1939 roku w Wilnie. Był znanym taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, autorem serii szczegółowych przewodników po Tatrach oraz książki "Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka".
12 października Władysław Cywiński udał się do Doliny Złomisk. Wspinał się w rejonie Zmarzłego Stawu Mięguszowieckiego. Ok. godz. 10.30 przebywający w tamtych rejonach turyści zaalarmowali Horską Zachranną Służbę, że widzieli spadającego człowieka. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, okazało się, że wspinacz nie przeżył upadku.

Więcej

Spotkanie i dyskusja – Etyka i zasady we współczesnym alpinizmie
W Podlesicach odbyło się spotkanie pod hasłem „Etyka i zasady we współczesnym alpinizmie”. Zorganizowane zostało przez Polski Związek Alpinizmu i redakcję „Taternika”. Nazwa spotkania nawiązywała do Szczytu Gliwickiego z 1987 roku. Podczas zjazdu 65 osób, przede wszystkim ze środowiska himalajskiego, dzieliło się doświadczeniem, spostrzeżeniami i przemyśleniami na tematy związane z działalnością w górach. Celem była weryfikacja, usprawnienie procedur bezpieczeństwa i standardów organizacyjnych oraz etycznych stosowanych podczas wypraw w góry wysokie.

80-letni Japończyk Yuichiro Miura jest najstarszym człowiekiem, któremu udało się wejść na najwyższy szczyt świata - 8850-metrowy Mount Everest. Poinformowała o tym w Tokio rzeczniczka jego wyprawy.

Miura dotarł na szczyt w drugiej połowie maja 2013 r. o godzinie 9.00 czasu lokalnego. To było jego trzecie wejście na Mount Everest - mimo problemów z sercem. Dokonał tego wyczynu już w wieku 70 lat, a później także w wieku 75 lat.
Yūichirō Miura to japoński himalaista, który w 1966 r. został pierwszym człowiekiem, który zjechał z Fudżi. W tym samym roku zjechał z Góry Kościuszki, w 1967 z McKinley, w 1968 z Popocatépetl, a w 1969 z Torres del Paine w Cordillera del Paine. W 1981 zjechał z Kilimandżaro razem z ojcem i synem Gotą. W 1983 dokonał tego samego z Masywu Vinsona, a w 1985 z Elbrusa i Aconcagui. Na początku lat 90. wycofał się z uprawiania narciarstwa wysokogórskiego z powodów zdrowotnych, ale w 2003 roku, w wieku 70 lat stał się najstarszym zdobywcą Mount Everestu Później rekord ten został pobity przez Bahadura Sherchana 25 maja 2008. Miura zdobył szczyt po raz drugi 26 maja 2008, w wieku 75 lat. Po ponownym zdobyciu szczytu, odzyskał tytuł najstarszego zdobywcy najwyższej góry świata, jednakże po odwołaniu Sherchana tytuł ten został Japończykowi odebrany. Na przekór wszystkiemu, 23 maja 2013 Japończyk ponownie został najstarszym zdobywcą najwyższej góry świata. Jest też pierwszym człowiekiem, który zjechał na nartach z Mount Everestu. Dokonał tego 6 maja 1970. Zostało to udokumentowane w filmie pt. The Man Who Skied Down Everest z 1975 roku.

Wspinanie, bouldering i inne

Wspinanie nie trafi na Igrzyska Olimpijskie 2020
Zarząd MKOL podjął w maju długo oczekiwaną decyzję w sprawie dyscyplin, które znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich 2020. Członkowie Zarządu postanowili zarekomendować baseball/softball, squash oraz zapasy. W związku z tym wspinaczki nie będzie można obejrzeć na IO.

Proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich został zapoczątkowany w 2006 roku.

I Memoriał Pawła Wyrwy
W dniach 22-23 czerwca w Rzędkowicach odbyły się III Otwarte Dni Wspinania Fundacji Górskiej Echo, które po raz pierwszy zostały połączone z I Memoriałem Pawła Wyrwy. Idea memoriału powstała wiosną w redakcji climb.pl, która wspólnie z Fundacją Górską Echo chciała upamiętnić zmarłego Pawła Wyrwę, wspinacza i kolegę ze „wspinaczkowego podwórka”. Odbyły się zawody na jego cześć, w których każdy, bez względu na poziom wspinaczkowy, mógł wziąć udział.

I Memoriał Pawła Wyrwy

I Memoriał Pawła Wyrwy

Kontuzja Edyty Ropek i jej powrót do wspinania
W kwietniu 2013 roku jedna z najlepszych zawodniczek we wspinaczce sportowej na czas, Edyta Ropek, doznała kontuzji kolana. Zerwała w prawym kolanie więzadło krzyżowe. Przeszła operację rekonstrukcji. Jednak nie o samej kontuzji należy tutaj wspomnieć, ale o tym, w jakim stylu wraca do formy.

Edyta jest wytrwała, konsekwentna i co najważniejsze – nie poddała się! Zaraz po operacji rozpoczęła rehabilitację. Zdążyła również wystartować w kliku odsłonach zawodów. Sezon zakończyła na 10 miejscu w rankingu Pucharu Świata 2013.

Edyta Ropek wraca do formy po kontuzji kolana

Edyta Ropek wraca do formy po kontuzji kolana

Mistrzostwa Polski 2013 w prowadzeniu
Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński- Wiktor zwyciężyli w rozgrywanych w hali CW Avatar w Krakowie mistrzostwach Polski w prowadzeniu. Oboje obronili tytuły wywalczone przed rokiem i dla obojga to już czwarte w karierze tytuły w prowadzeniu. Pozostałe miejsca na podium zajęli kolejno: Katarzyna Ekwińska (KW Toruń), Sylwia Buczek (KS Korona Kraków) oraz Łukasz Dudek (KW Częstochowa), Marcin Wszołek (KS Korona Kraków).

Agata Wiśniewska, Mistrzostwa Polski w boulderingu, fot. climb.pl

Agata Wiśniewska, Mistrzostwa Polski w boulderingu, fot. climb.pl


Aleksander Romanowski, Mistrzostwa Polski w boulderingu, fot. climb.pl

Aleksander Romanowski, Mistrzostwa Polski w boulderingu, fot. climb.pl

IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego i dyskusja o wynikach
Memoriał Skwira zorganizowany przez KW Kraków odbył się w tym roku po raz czwarty - walczono w Jerzmanowicach. Zasady proste: trzeba zdobyć jak najwięcej punktów, co wiąże się ze zrobieniem dużej ilości dróg wspinaczkowych. Nic nie byłoby w tej zabawie nadzwyczajnego, gdyby nie dyskusja o wynikach.

IV Memoriał Andrzeja Skwira Skwirczyńskiego, Łyse Skały

IV Memoriał Andrzeja Skwira Skwirczyńskiego, Łyse Skały

Duet męski, który wygrał zgłosił, że zrobił 57 dróg. To wzbudziło wiele wątpliwości wśród innych uczestników. Zaczęły się protesty i dyskusje na forach internetowych. Wielu uznało, że taki wynik nie jest możliwy. Zwycięzcom zaoferowano nagrodę pieniężną za powtórzenie tego wyczynu. Nie skorzystali. Jaka jest prawda? Tego nie wie nikt.

Kolejna dyskusja nad wiarygodnością środowiska wspinaczkowego nie przeszła bez echa. Ponownie padło pytanie: czy etyka górska i wspinaczkowa jeszcze istnieje?

Łukasz Dudek i Księga Bokonona VI.7+
W październiku Łukasz Dudek rozwiązał projekt na Kazermie w Podlesicach – Księga Bokonona VI.7+. Nad Księgą Łukasz pracował wspólnie z Przemkiem Mizerą, który reekipował linię i zaproponował dla niej nazwę. Drogę pod koniec lat 90. obił Marcin Kantecki.

W tym roku Łukasz Dudek wiele działał na Jurze. 6 października powtórzył m.in. Szydercze Zwierciadło na Zapadzie, na Podzamczu. Szydercze Łukasz określił jako drogę dla smakoszy, potwierdzając autorską wycenę VI.7+ . Pierwsze powtórzenie Szyderczego zrobił w 2012 roku Tomek Grajpel (KW Toruń).

Walka o Alpejską Trylogię – Łukasz Dudek i Jacek Matuszek
Thomas Huber, Stefan Glowacz oraz Beat Kammerlander w 1994 roku otworzyli trzy bardzo trudne wielowyciągowe linie: Silbergeier 8b+, End of silence 8b+ i Kaisers neue Kleider 8b+. które zostały nazwane „Trylogią alpejską”. Do dziś są one jednymi z najtrudniejszych oraz najbardziej pożądanych wielowyciągówek na świecie.

Na szczycie End of Silence, fot: portalgorski.pl

Na szczycie End of Silence, fot: portalgorski.pl

Wszystkie części Trylogi udało się skompletować tylko trzem osobom: Stefanowi Glowaczowi, Haraldowi Berger, Ondrze Benes. Każda z tych osób potrzebowała na ich przejście trzech lat. Łukasz Dudek i Jacek Matuszek chcieli to zrobić w ciągu jednego sezonu. Gdyby się im to udało byłoby to wydarzenie bez precedensu w historii wspinania.

Ola Rudzińska trzecia w Klasyfikacji Generalnej PŚ 2013
Aleksandra Rudzińska (Pol- Inowex Skarpa Lublin) wywalczyła trzecią pozycję w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata we Wspinaczce Sportowej w konkurencji na czas. W 2013 roku w całym cyklu Pucharu Świata zostało rozegranych 7 edycji. Do klasyfikacji generalnej wlicza się 6 najlepszych startów w sezonie 2013.

Mistrzostwa Polski 2013 w boulderingu
Agata Wiśniewska (KW Toruń, adidas, Gatowalls, Five Ten, DMM, Edelweiss, NST, Camper) obroniła tytuł Mistrzyni Polski w boulderingu. Wśród mężczyzn na najwyższym podium stanął Aleksander Romanowski (KW Warszawa). Srebro trafiło do Sylwii Buczek (KS Korona Kraków, Salewa, Five Ten), która zatopowała trzy razy w czterech próbach. Dwa topy w sześciu próbach to wynik trzeciej na podium Gosi Rudzińskiej (AKW Kotłownia, adidas). Zaledwie o jedną próbę brązowy medal przegrała Klaudia Buczek (MKS Tarnovia, Grupa Azoty, Salewa). U mężczyzn zacięta walka odbyła się między Aleksandrem Romanowskim i Andrzejem Mecherzyńskim- Wiktorem (CW Reni Sport, wspinanie.pl). Lepszy okazał się warszawiak. Brązowym medalistą został Kamil Ferenc (KS Korona Kraków, Salewa, MotionLab).

Valery Rozov ustanawia rekord świata w base jumpingu

Valery Rozov, rosyjska gwiazda sportów ekstremalnych i jeden z najlepszych na świecie skoczków w base jumpingu (skoki ze spadochronu ze szczytów i z budynków), ustanowił nowy rekord świata w tej kategorii. Z okazji 60. rocznicy zdobycia góry, Rozov 5 maja 2013 r. skoczył z wysokości 7220 metrów n.p.m. i wylądował 1000 metrów niżej na lodowcu Rongbuk. Wyczyn wymagał dwóch lat planowania, czterech dni wspinaczki i tylko jednej minuty lotu. Rosjanin ubrany był w specjalny kombinezon ze skrzydłami. W czasie lotu osiągnął prędkość 200 km/h. 48-letni Valery Rozov wykonał w życiu prawie 10 tys. skoków.

Matylda Młocka, Bartosz Michalak, Paweł Guzek