W Dolinie Białych Stawów powstanie nowe schronisko!

Kategoria: Artykuły / Inne

W tym roku przypada 40. rocznica pożaru Schroniska Kieżmarskiego w Dolinie Białych Stawów. Jak informuje portaltatrzanski.com, obchody tego wydarzenia zbiegły się z ogłoszeniem  wyników konkursu na najlepszy projekt architektoniczny „Nowej Kieżmarskiej Chaty”.

Tradycja zagospodarowania turystycznego Doliny Białych Stawów sięga XIX wieku. Łącznie stały tu już 3 schroniska. Ostatnie – niezwykle lubiane przez turystów i taterników – spłonęło w dramatycznych okolicznościach 7 października 1974 r. O szczegółach tej historii przeczytać na Portalu Tatrzańskim.

Projekt nowego schroniska, fot. architecti.cz

Projekt nowego schroniska, fot. architecti.cz

Miejsce, w którym dawniej stało schronisko z roku na rok stawało się coraz bardziej odludne. Zamknięcie szlaków w Tatrach Bielskich w 1978 r. tylko pogorszyło sytuację. I pewnie Dolina Białych Stawów pozostałaby dalej jedną z rzadziej odwiedzanych tatrzańskich dolin, jakich na Słowacji wiele, gdyby nie grupka zapaleńców, którzy postanowili zebrać fundusze i za wszelką cenę doprowadzić do odbudowy Kieżmarskiej Chaty.

Zdecydowano się na rozpisanie konkursu na projekt nowego schroniska, w którym udział wzięło 95 pracowni architektonicznych z wielu krajów. Ostatecznie zwyciężył czeski projekt firmy architecti.cz.

Aby schronisko powstało, konieczne jest uzyskanie zgody TANAP. Patrząc jednak na determinację zwolenników budowy schroniska, wydaje się to wielce prawdopodobne. W rozmowie z dziennikarzami RTVS pasjonaci na razie wstrzymują się z podawaniem daty. Mówią, że pewne jest na razie tylko jedno: Kieżmarska Chata znów stanie w Dolinie Białych Stawów.

źródło: portaltatrzanski.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10144
  • Odsłon artykułów: 28491416
  
  ';