Travelery 2011 zostały rozdaneNational Geographic Traveler” ogłosił wyniki plebiscytu TRAVELERY 2011. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem liczby oddanych głosow – aż 11 tysięcy! Nagrody wręczono w trakcie uroczystej gali W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie 23 kwietnia 2012 r. Grand Prix travellerów otrzymała Janina Ochojska –  założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. O przyznaniu nagrody decydują głosy czytelników oraz jury złożone z najwybitniejszych podróżników, odkrywców, dziennikarzy i naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinach związanych z poznawaniem świata, ludzi i kultur.Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem liczby oddanych głosow – aż 11 tysięcy!

Nagrody w poszczególnych kategoriach zdobyli:

Grand Prix
 Za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji

Janina Ochojska

Przez niespełna 20 lat dotarła z pomocą humanitarną do ponad 40 krajów. Czasem się bała, mogła zginąć. Ma jednak zasadę: nigdy się nad sobą nie rozczula. Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, pionierka działań humanitarnych w Polsce, zainspirowała i nauczyła Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących.
Podróż roku
 

Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

dla: Zbyszka Sasa, Jakuba Pająka, Norberta Skrzyńskiego, Piotra Sudoła i Piotra Tomzy z ekipą
za: Afrykę Nowaka

Ponad dwa lata trwał ten jeden z najciekawszych projektów podróżniczych ostatniej dekady – wielka sztafeta przez całą Afrykę śladami równie wielkiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Uczestnicy ekspedycji (129 osób) odtworzyli przebieg jego trasy, przemierzyli ją tak jak on, czyli rowerem, konno, czółnem i pieszo. Odszukali nawet naocznych świadków podróży Nowaka, która odbyła się w latach 1931–1936. www.afrykanowaka.pl

Wyczyn roku

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych

dla: Piotra Pogona i Łukasza Żelechowskiego

za: Zdobycie Aconcagui

Maratończyk z jednym płucem i niewidomy dziennikarz zdobyli najwyższy szczyt obu Ameryk. – To, co robimy, jest z medycznego punktu niewytłumaczalne – mówił „Travelerowi" po powrocie z wyprawy Piotr Pogon. Wejście na Aconcaguę (6962 m) to nie pierwsze ich osiągnięcie tej klasy. Wcześniej Żelechowski jako pierwszy na świecie niewidomy zdobył Elbrus, stanął również na wierzchołku Kilimandżaro. Podobne sukcesy ma na swym koncie Pogon. Po tych wyczynach pojawił się pomysł zdobycia Korony Ziemi. Obaj zgodnie twierdzą, że człowiek niepełnosprawny może pokonać wiele trudności. Wystarczy, że ma optymizm, chęć życia i pasję. Swoimi czynami udowadniają, że to prawda. www.expedition.gedeonrichter.pl


Społeczna inicjatywa roku
 

Za propagowanie idei odpowiedzialnego podróżowania, świadomości ekologicznej i szacunku dla dziedzictwa kulturowego

dla: Kampanii społecznej „Podróże kontra telewizor"

Według statystyk polskie dzieci spędzają rocznie przed telewizorem 34 dni. W soboty przeciętnie 3 godz. i 4 min, zaś ich rodzice w weekendy średnio prawie 10 godz. To naprawdę dużo. A przecież mogliby ten czas spędzać i ciekawiej, i przede wszystkim razem. Kampania społeczna zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość" postanowiła to zmienić. Zebrała ponad 12 tys. głosów pod apelem o ustanowienie dwóch nowych praw dziecka: „Do podróżowania z rodzicami" oraz „Do soboty bez telewizora". Przy okazji skutecznie zachęcając kilkaset firm do rozbudowy oferty turystycznej, tak by podróżować mogły całe rodziny – także te z małymi dziećmi. www.znanenieznane.pl

Naukowe odkrycie roku
 

Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

dla: prof. Andrzeja Kokowskiego, Marcina Piotrowskiego, Artura Troncika
za: odkrycie skarbu w Czermnie

Drogocenna biżuteria, złocone srebro z XIII w. – to efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z UMCS-u w Lublinie prowadzili w Czermnie (powiat Tomaszowski). Klasa zabytków, przykładów najwyższego kunsztu złotniczego rusko-bizantyńskich jubilerów, wzbudziła zainteresowanie zagranicy. Odkrycie ma też znaczenie historyczne – może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.


Podróżnicza książka roku
 

Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób rozszerza czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

dla: Anny Olej-Kobus, Krzysztofa Kobusa
za: „Namibię: 9000 km afrykańskiej przygody"

Pierwsza w Polsce książka opisująca Namibię. Ale nie z tego powodu zdobyła Travelera 2011. Pozycja Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, fotografów i dziennikarzy, ma wszystko, co dobra literatura podróżnicza mieć powinna: ciekawą historię, reporterskie spostrzeżenia, porady dla początkujących włóczykijów, świetne zdjęcia i subtelny humor. Jakby tego było mało, na stronach pojawia się dwóch małych chłopców, synów autorów – to oni stają się głównymi bohaterami książki.


Blog Travelerowca
 

Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

dla: Rodziny bez granic www.thefamilywithoutborders.com

Jak sami przyznają, nie jest łatwo prowadzić dobrego bloga. No bo jak tu pisać, gdy wokoło tyle się dzieje. – Staramy się jak najwięcej doświadczyć, poczuć, usłyszeć – mówią. Bloga piszą i w wiosce Majów, i na plaży w Belize. Zawsze z humorem i błyskotliwymi uwagami na temat różnych krajów Ameryki Centralnej, po której teraz się przemieszczają. Wszystkim sceptykom przekonanym, że nie można pogodzić pasji globtroterskiej z udanym życiem rodzinnym, polecamy odwiedzenie bloga Anny i Thomasa Albothów, którzy podróżują wraz z dwójką małych dzieci Hanną i Milą, łamiąc przy tym schemat typowej domowej egzystencji.

źródło: http://www.national-geographic.pl