Orzeł przedni znów szykuje się do lotu! Tym razem pofrunie do schroniska Szwajcarka w Górach – nomen omen – Sokolich. Zapraszamy na drugą akcję w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Śmieci skrzydeł nie mają!” – zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady.

W ramach tej inicjatywy w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami, na wyznaczonych górskich trasach oraz przy wejściach do górskich Parków Narodowych zostaną zamontowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater naszej akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który będzie zachęcać dotroski o ich czystość.

Akcja w AndrzejówceAkcja w Andrzejówce

Zapraszamy na szlak i konferencję prasową

Akcja odbędzie się 12 kwietnia (czwartek). Wezmą w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki – Pani Renaty Jaryczewskiej. Całą grupę poprowadzi szlakiem wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Wyprawa do Szwajcarki jest otwarta – każdy, kto chciałby dołączyć, będzie mile widziany. Eko-wycieczka ruszy o godz. 10 spod zamku w Karpnikach. O godz. 11 w schronisku Szwajcarka odbędzie się prelekcja nt. ochrony środowiska w górach oraz konferencja prasowa, na której opowiemy o akcji. Uczniowie zamontują także tabliczkę "Śmieci skrzydeł nie mają" z orłem przednim – symbolem projektu, co symbolicznie rozpocznie akcję w Górach Sokolich.

Planujemy, aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach schroniska, szlaki górskie, Parki Narodowe… od Sudetów po Bieszczady. Będziemy także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych.

Kim jesteśmy?

Tworzymy Koalicję Recykling Górom - to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Wśród nas są organizacje: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton; samorządy, media i osoby prywatne. Do działań oczywiście mogą się przyłączać Wszyscy, którym na sercu leży czystość gór!

Czy problem śmieci w górach jest poważny?

Tak, każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich szlakach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie (!!!). A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci (wystarczy, jeśli
zabiorą swoje śmieci) do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy utworzyli Koalicję Recykling Górom.

Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali". W Polsce pierwsza akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" była przeprowadzona w schronisku Andrzejówka.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/recyklinggorom/

Prośba o potwierdzenie udziału

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w wyprawie do Szwajcarki oraz w samej konferencji prasowej w schronisku. Ze względu na warunki organizacyjne i budżetowe lista gości może być ograniczona. Zgłoszenia uczestnictwa i pytania proszę kierować bezpośrednio do Dominika Dobrowolskiego, który reprezentuje Koalicję Recykling Górom i jest pomysłodawcą akcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 697 092 978

Szczegóły programu:

facebook.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom