Orzeł przedni znów wylądował pomyślnie i zadomowił się w kolejnym schronisku - tym razem w Szwajcarce w Górach Sokolich leżących w Rudawach Janowickich.

Ptasi ambasador akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" wraz z jej pomysłodawcą Dominikiem Dobrowolskim, twórcą Koalicji Recykling Górom (do której należą Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja ProKarton), a także uczniami Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką Pani Renaty Jaryczewskiej (nauczycielki biologii) dotarł do Szwajcarki i od 12 kwietnia codziennie będzie tu przypominał, że śmieci skrzydeł nie mają, więc warto je posegregować, zabrać ze sobą, znieść ze szlaku i wrzucić do odpowiednich pojemników.

Młodzież z Zespołu Szkół
Młodzież z Zespołu Szkół

Cała grupka ruszyła spod zamku w Karpnikach. Kulminacją wędrówki było przymocowanie tabliczki edukacyjnej na froncie schroniska.

Spotkanie w schronisku było też okazją do porozmawiania o środowisku, recyklingu oraz kulturze zachowywania się w górach.

Bardzo dziękujemy panu Grzegorzowi Błażejczakowi - szefowi Szwajcarki - za wspaniałą gościnę w schronisku. To jedno z najpiękniejszych polskich schronisk. Trzeba je często odwiedzać, wędrując po Jeleniogórskiej Kotlinie, ale nigdy nie należy tu (ani w żadnych innych schroniskach czy na szlakach) zostawiać śmieci!

Dominik Dobrowolski - tabliczka edukacyjna na Szwajcarce
Dominik Dobrowolski - tabliczka edukacyjna na Szwajcarce

Dziękujemy również jeleniogórskim mediom za udział w konferencji prasowej w Szwajcarce.

Zapraszamy do Koalicji Recykling Górom! Wspólnie zmieniajmy ich oblicze!

Planujemy, aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach (schroniska, szlaki górskie, Parki Narodowe…) od Sudetów po Bieszczady.  Będziemy także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych.

Kim jesteśmy?

Tworzymy Koalicję Recykling Górom - to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Wśród nas są ngo's, samorządy, media i osoby prywatne. Do działań oczywiście mogą się przyłączać Wszyscy, którym na sercu leży czystość gór! Zapraszamy oczywiście także darczyńców. Organizacjami, które nam pomagają są: Fundacja PlasticsEurope Polska oraz Fundacja ProKarton.

Czy problem śmieci w górach jest poważny?

Tak, każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich szlakach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie (!!!). A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci (wystarczy, jeśli zabiorą swoje śmieci) do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy utworzyli Koalicję Recykling Górom.

Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Więcej inf.:
Facebook.com/recyklinggorom
Twitter.com/recyklinggorom
Instagram.com/recyklinggorom