Obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince jest największym obiektem tego typu w naszym kraju. Jej punkt konstrukcyjny wynosi K120 i jest zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.). Sama Krokiew jest dwuwierzchołkowym wzniesieniem, górującym nad Zakopanem. Cały jej teren pokrywa zwarty las.

Wielka Krokiew / fot. Piotr DrabikWielka Krokiew / fot. Piotr Drabik, Wikipedia

Występuje tutaj ciekawa roślinność oraz niezwykle bogata fauna – m.in. rysie, jelenie, niedźwiedzie, głuszce i cietrzewie. Znajdują się tu także dwie sztolnie stanowiące pozostałość po radzieckich poszukiwaniach uranu w latach 60. Nazwa wzniesienia pochodzi od podobieństwa jej kształtu do krokwi - konstrukcji drewnianej używanej w więźbach dachowych. Ale wracając do Wielkiej Krokwii:

Wchodzi ona w skład położonego nieopodal Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, którym zarządza Centralny Ośrodek Sportu. A oto kilka parametrów:

- jest skocznią naturalną osłoniętą lasem,

- jest wyposażona w igelit, sztuczne oświetlenie i tory lodowe,

- odbyło się tutaj już wiele imprez i zawodów o randze międzynarodowej,

- 6 czerwca 1997 r. miała tu miejsce msza święta, celebrowana przez papieża Jana Pawła II.

W 1923 r. z inicjatywy Ministerstwa Robót Publicznych obszar od Kuźnic po szczyt Krokiew objęto nowym projektem zagospodarowania architektonicznego. Całość w 1922 r. rozrysował i sporządził inż. Karol Stryjeński (plan obejmował różne obiekty narciarskie – m.in. skocznię narciarską i zakładał utworzenie tam parku turystyczno-sportowego). Istniejąca już wcześniej skocznia w dolinie Jaworzynce uniemożliwiała skoki powyżej 40 m, a poza tym była trudno dostępna ze względu na lokalizację. Stąd właśnie potrzeba zbudowania nowego, tego typu obiektu. W momencie pojawienia się takiegoż projektu, podkreślano powszechnie bezpieczeństwo oraz innowacyjność całego przedsięwzięcia. Po licznych problemach logistycznych i finansowych, ostatecznie skocznię oddano do użytku w 1925 r. Wtedy to też odbyły się tutaj pierwsze zawody.

Od tego czasu, skocznię kilka razu rozbudowywano i zmieniano (głównie koncentrowano się na kształtowaniu odpowiedniego profilu całej konstrukcji). W 2004 r. położono tu na zeskoku igelit co umożliwia przeprowadzanie konkursów poza sezonem zimowym. Wykonywane remonty, modernizacje i przebudowy były/są związane przede wszystkim z wymogami i standardami FIS. W 1989 r. Rada Narodowa Zakopanego zmieniła patrona skoczni - został nim Stanisław Marusarz, zwany "królem Wielkiej Krokwi" (wcześniej był nim Karol Stryjeński). Finalnie, na skutek tych wszystkich zmian i remontów punkt konstrukcyjny obiektu wynosi dokładnie 125 m, a rozmiar całej skoczni – 140 m.

Pierwszy rekord skoczni został osiągnięty podczas inauguracyjnych zawodów (Stanisław Gąsienica-Sieczka skoczył osiągając odległość 36 m). Obecny rekord ustanowił w marcu 2015 r. na Mistrzostwach Polski Kamil Stoch i wynosi on 141,5 m. W okresach przejściowych, tzn. w dniach wolnych od zawodów i treningów, obiekt ten jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, dzięki wybudowanej na szczycie skoczni platformie widokowej. Można nawet spojrzeć znad rozbiegu w dół, co pozwoli wyobrazić sobie odczucia skoczków siedzących na belce startowej. Przy górnej stacji wyciągu znajduje się również kawiarenka, która oferuje zimne i gorące napoje oraz domowe ciasta. Dzięki dużym trybunom, konkursy skoków narciarskich może oglądać ok. 50 tys. kibiców. Pod względem wielkości trybun jest to jeden z największych obiektów w Polsce.

Godziny pracy kolejki na Wielkiej Krokwi (od poniedziałku do piątku):

Styczeń 9.oo – 15.3o
Luty 9.oo – 16.oo
Marzec 9.oo – 17.oo
Kwiecień 9.oo- 17.oo
Maj 9.oo – 18.oo
Czerwiec 9.oo – 20.oo
Lipiec 9.oo – 20.oo
Sierpień 9.oo – 20.oo
Wrzesień 9.oo – 20.oo
Październik 9.oo – 18.oo
Listopad 9.oo – 15.3o
Grudzień 9.oo – 15.oo

Ceny biletów:
zwiedzanie skoczni i kolej krzesełkowa – 10 zł,
zwiedzanie skoczni – 4 zł.

Tuż obok istnieje Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha

Chodzi o kompleks czterech skoczni narciarskich, w którym zlokalizowane są takie obiekty jak:

- średnia Krokiew – normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym (K85),

- mała Krokiew – średnia skocznia narciarska (K65),

- maleńka Krokiew – mała skocznia narciarska (K35),

- skocznia Adaś – obiekt o K15.

{youtube}WfsSCwe46SI{/youtube}
{youtube}sK4Lj49LoFc{/youtube}

Kompleks skoczni narciarskich Średniej Krokwi w Zakopanem / fot. Michał460, WikipediaKompleks skoczni narciarskich Średniej Krokwi w Zakopanem / fot. Michał460, Wikipedia

Bartek Michalak

Źródło:
Internet (ogólnie).