Któż lepiej zna góry, niż ludzie, którzy zasłynęli w świecie zdobywaniem kolejnych ośmiotysięczników i pokonywaniem barier? Kto lepiej opowie o magii gór i ich wielkiej wartości, niż osoby, dla których niemożliwe nie istnieje, a góry stały się nie tylko pasją, ale też sensem życia i terenem, gdzie mogą najlepiej wyrazić swoje ja? Czyste Tatry Made in Małopolska zaszczycą w tym roku swą obecnością bohaterowie polskiej wyprawy na K2: Krzysztof Wielicki i Artur Małek, a także dziewczyna, która nie zna słowa niemożliwe - Angelika Chrapkiewicz-Gądek.

By lepiej zrozumieć góry, ich magię i niezwykłą wartość, co roku zapraszamy do udziału w projekcie Czyste Tatry ludzi, dla których góry stały się sensem życia i zarazem sposobem na życie. W tym roku Blok Górski zaszczycili swoją obecnością: Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Krzysztof Wielicki i Artur Małek, czyli dwaj bohaterowie słynnej polskiej ekspedycji na K2.

Czyste Tatry i spotkania ludzi gór

Z naszymi bohaterami będziecie mogli się spotkać w piątek 29 czerwca. W namiocie górskim od godziny 18:30 specjalnie dla was opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z górami, odpowiedzą na wasze pytania i zdradzą, dlaczego wciąż mają ochotę wracać w Tatry, które na każdym z bohaterów odcisnęły swoje piętno. Mało? Nie zabraknie opowieści o głośnej wyprawie zimowej na K2 i o tym, co działo się w trakcie akcji ratunkowej na Nanga Parbat czy podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak, którego dokonali Polacy. Blok Górski będzie znakomitą okazją do rozmowy i integracji, a wszystko dzień przed wielkim sprzątaniem Tatr.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek
Zakopianka, miłośniczka Tatr, podróżniczka, prelegentka inspiracyjna.
Kobieta pełna pasji, której, diagnoza lekarska: rdzeniowy zanik mięśni, nie powstrzymały przed wyznaczaniem sobie ambitnych celów, przed spełnianiem odważnych marzeń i przesuwania granic niemożliwego. Jako pierwsza osoba w Polsce z tym schorzeniem zdobyła uprawnienia nurkowe. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z górami. W 2008 r. w wyprawie na najwyższe wzniesienie Afryki, Kilimandżaro, dotarła do wysokości 5200 m n.p.m., w 2016 r. zdobyła najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.), a w 2017 r. Mnicha (2068 m n.p.m.) razem z górskimi partnerami z Klubu Wysogórskiego Bielsko-Biała – jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością. Finalistka I Wyborów Miss Polski na wózku, podróżniczka. Mówca inspiracyjny – w całym kraju prowadzi prelekcje, które dają bodziec do działania i rozbudzają większy apetyt na bardziej spełnione i spektakularne życie. Autorka książki "Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją silę". I zarazem szczęśliwa żona zakopiańczyka.

Czyste Tatry i spotkania ludzi gór

Artur Małek
Taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak (5 marca 2013 roku Artur Małek, Adam Bielecki, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski dokonali pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak - 8047 m n.p.m.). Była to wyprawa PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.

Czyste Tatry i spotkania ludzi gór

Krzysztof Wielicki
Taternik, alpinista i himalaista. Pierwszy człowiek, który zdobył Mount Everest w zimie w zespole z Leszkiem Cichym. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Tym razem zaprasza na spotkanie z książką “Jeden dzień z życia”. Składa się na nią 30 kartek wyrwanych z pamiętnika jego całkiem długiego już życia. Opisane są dni, o których chętnie opowiada swojemu synkowi przy kominku. Są również chwile, które powracają w sennych koszmarach. Znalazło się tu też kilka z pozoru błahych i nieistotnych epizodów, które zapadły mu w pamięć z nie do końca zrozumiałych powodów. Choć te historie nie są dokładnym odzwierciedleniem prawdziwych, archiwalnych notatek, zachowują to, co najważniejsze: prawdę i szczerość. „Mam nadzieję, że zarówno kompozycyjny zamysł tego tomu, jak i jego forma plastyczna – nawiązujące do pamiętnika – przypadną do gustu. Zapraszam w podróż drogą mojego życia, którą naznaczyły i spektakularne wzloty, i bolesne lekcje lub porażki. Miłej lektury” – mówi nestor polskiego himalaizmu.

Czyste Tatry i spotkania ludzi gór

Czyste Tatry Made in Małopolska - Blok Górski:
18:30 - 19:15 Angelika Chrapkiewicz-Gądek - "Zdobądź swój szczyt"
19:15 - 20:00 Krzysztof Wielicki - "Jeden dzień z życia"
20:00 - 20:45 Artur Małek - "Dlaczego K2?"
20:45 - 22:00 "Narysuj mi kozicę”- film w reżyserii Véronique, Anne i Erika Lapied
(Francja 2017)

Serdecznie zapraszamy!

Czyste Tatry i spotkania ludzi gór