CNN International nada ekskluzywny, trzyczęściowy dokument z udziałem brytyjskiego podróżnika i prezentera, Bena Fogle’a i podwójnej złotej medalistki olimpijskiej Victorii Pendleton CBE, którzy podjęli próbę zdobycia szczytu Mount Everest.

Dokument „The Challenge: Everest” pokazuje dwójkę bohaterów, Fogle’a i Pendleton podczas ich sześciodniowej wędrówki do obozu bazowego, aklimatyzację na Mount Everest i wejście na szczyt. Widz zobaczy także psychiczne i fizyczne efekty wspinaczki na ten najsłynniejszy na świecie ośmiotysięcznik, która pochłonęła już życie blisko 300 osób.

CNN pokaże trzyczęściowy dokument o wspinaczce na Mount Everest

Program opowiada historię i pokazuje zagrożenia związane z sześciotygodniową wyprawą, w tym ekstremalną pogodę i częste lawiny na trasie South Col z Nepalu. Dzięki wywiadom z bohaterami i dziennikom wideo widzowie zobaczą Pendleton, która zmaga się z trudną decyzją, czy po przejściu ciężkiej hipoksji na dużej wysokości odejść na sportową emeryturę.

„The Challenge: Everest” dokumentuje również sytuację zagrożenia życia, kiedy regulatory tlenu Fogle’a i operatora kamery eksplodowały w pobliżu szczytu, w tak zwanej Strefie Śmierci Everest.

Podczas wyprawy Fogle’owi i Pendleton towarzyszył światowej sławy alpinista Kenton Cool, który zdobywał Everest już po raz 13 oraz bohaterscy Szerpowie Ang Thindu Sherpa i Ming Dorjee Sherpa, którzy poświęcili własne maski tlenowe i butle, aby uratować Fogle i operatora wyprawy.

Dokument został wyprodukowany przez CNN Vision, wewnętrzny dział kreatywny CNN International, a za zdjęcia odpowiadał uznany i wielokrotnie nagradzany fotograf i ekspert wspinaczki wysokogórskiej, Mark Fisher.

„The Challenge: Everest to produkcja, która koresponduje z misją CNN – dostarczania niesamowitych historii o ludziach z całego świata” – mówi Matthew Percival, Executive Producer & Commissioning Editor w CNN Vision. „Nasz zespół nagrywał w bardzo wielu miejscach, ale Everest jest pierwszym, w którym udało się nam uchwycić atmosferę jednego z najbardziej wymagających środowisk. Dzięki niezwykłym nagraniom Marka Fishera, CNN Vision może podzielić się pięknem i niebezpieczeństwem Everestu, pokazując jednocześnie osobiste doświadczenia Bena i Victorii w Nepalu”.

Fogle, jako Patron Natury przy ONZ (United Nations Patron of the Wilderness), i jego ekipa prowadzili tzw. „etyczną” wspinaczkę. Miała ona na celu usunięcie z góry wszystkich odpadów pozostawionych podczas ekspedycji, a tym samym zmniejszenie szkód środowiskowych, dokonywanych przez odwiedzających od 65 lat szczyt, kiedy to miał miejsce pierwszy udany atak szczytowy, przeprowadzony przez Szerpa Tenzing Norgaya i Nowozelandczyka, Sir Edmunda Hillary’ego.

Wyprawa Fogle’a i Pendleton została zrealizowana przy wsparciu Brytyjskiego Czerwonego Krzyża i była częścią inicjatywy „Anything is Possible” powołanej przez Jej Wysokość Księżniczkę Hayę, która pragnęła uhonorować tym dziedzictwo Króla Jordanii, Husseina I. Uważał on, że dla ludzi kierujących się wiarą, honorem i odwagą, wszystko jest możliwe.  

„Istotą dokumentu „The Challenge: Everest” jest inspirowanie innych” - mówi Ben Fogle. „Podróż była pięknym i nieziemskim przeżyciem. Jestem podekscytowany, że mogę podzielić się nią z widzami na całym świecie. Dla mnie wspinaczka na Everest to spełnienie marzeń z dzieciństwa, które było możliwe dzięki inicjatywie „Anything is Possible”, powołanej przez Jej Wysokość Księżniczkę Hayę, oraz zaangażowaniu Kentona Cool’a, Marka Fishera oraz dzielnych, lokalnych mieszkańców, którzy poświęcili swoje życie, aby zrealizować to marzenie”.

The Challenge: Everest zostanie wyemitowany na kanale CNN International:

Część pierwsza:
Środa, 4 lipca o 10:30

Część druga:
Sobota, 7 lipca o 14:30 i 21:30
Niedziela, 8 lipca o 2:30
Poniedziałek, 9 lipca o 05:30
Wtorek, 10 lipca o 11:30 i 18:30
Środa, 11 lipca o 10:30

Część trzecia:
Czwartek, 12 lipca o 10:30
Sobota, 14 lipca o 09:30
Poniedziałek, 16 lipca o 03:30 
Czwartek, 19 lipca o 11:30 i 18:30

O CNN International
Portfolio usług informacyjnych CNN jest dostępne w siedmiu językach na wszystkich największych platformach telewizyjnych, cyfrowych oraz mobilnych i dociera do ponad 425 milionów gospodarstw domowych na całym świecie. Zgodnie ze wszystkimi najważniejszymi badaniami rynku mediów prowadzonymi w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej, CNN International jest numerem jeden wśród międzynarodowych kanałów informacyjnych. W Stanach Zjednoczonych stacja dostępna jest również za pomocą platformy CNNgo. CNN Digital to wiodąca sieć internetowych stron informacyjnych, serwisów mobilnych i profili w mediach społecznościach. CNN jest liderem cyfrowych innowacji. Dzięki inwestycjom w rozwój wielokrotnie nagradzanych produktów cyfrowych oraz nowe partnerstwa strategiczne nieustannie zwiększa swój globalny zasięg, a dzięki dobrej znajomości zachowań obiorców opartej na analizie big data z powodzeniem komercjalizuje te produkty. Stacja od lat zdobywa prestiżowe nagrody dziennikarskie na całym. CNN posiada 41 redakcji oraz ponad 1100 afiliatów na całym świecie, z którymi współpracuje za pośrednictwem CNN Newsource. CNN International jest częścią firmy Turner należącej do Time Warner.

CNN pokaże trzyczęściowy dokument o wspinaczce na Mount Everest