Czyste Tatry Made in Małopolska dobiegły końca i na pewno będziemy je pamiętać jeszcze bardzo długo. 7180 wolontariuszy, mimo kapryśnej i czasami bardzo dokuczliwej pogody, posprzątało dokładnie 275 kilometrów tatrzańskich szlaków. Zebraliśmy 420 kilogramów śmieci i znów nasze ukochane góry są czyste! Dwa dni wspólnej pracy i zabawy na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem wspominać będziemy jeszcze bardzo długo i bardzo ciepło. Ale na razie serdecznie wszystkim dziękujemy!

Dwa dni wielkiego finału projektu Czyste Tatry Made in Małopolska to 7180 zarejestrowanych wolontariuszy, którzy pokonali 275 kilometrów tatrzańskich szlaków, zebrali 420 kilogramów odpadów i setki, a może i tysiące razy pokazali, że w górach nie ma miejsca na śmieci.

Finałowe miasteczko tętniło życiem już w czwartek 28 czerwca, a dzień później ożyło jeszcze bardziej, bo do Zakopanego zaczęli przybywać wolontariusze. Liczyliśmy, że będzie ich 5000, ale tegoroczny wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Nim grubo ponad siedem tysięcy ludzi wyruszyło w Tatry, w piątek miało okazje posłuchać wspaniałych wykładów ludzi gór. Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Artur Małek i Krzysztof Wielicki sprawili, że namiot wykładowy wprost pękał w szwach. A to był dopiero początek.

Infografika

W sobotę już od 5 rano kolejni ochotnicy ruszali na szlaki. Deszcz, który dwa dni towarzyszył nam na Podhalu, stopniowo ustępował miejsca słońcu i ciepłym promieniom, na które czekali wolontariusze. Wśród zbierających śmieci nie zabrakło gwiazd sportu, telewizji i internetu, a siłę internetu pokazali nam YouTuberzy, którzy ściągnęli do Zakopanego setki swoich fanów i sprawili, że młodzi ludzie oderwali się od komputerów, by spędzić pracowicie dzień w górach.

Po powrocie na Górną Rówień Krupową nie było chwili wytchnienia. Kucharze i uczestnicy programu „Master Chef” dali pokaz sztuki kulinarnej. YouTuberzy zaprosili swoich fanów, by spędzić z nimi kilka miłych chwil, a ambasadorzy i nasi goście mogli podziwiać mozaikę złożoną z 25 tysięcy kubeczków, które są całkowicie biodegradowalne. To z nich ułożono charakterystyczne „M”, symbol naszego patrona, województwa Małopolskiego. I tak padł rekord Guinnessa oraz rekord Polski, bo jeszcze nikt nie ułożył mozaiki z tak wielu elementów. Co ciekawe, za rok z tych kubeczków wyprodukowane zostaną worki na śmieci, które wolontariusze Czystych Tatr zabiorą na szlaki.

Na koniec Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia Czysta Polska, podziękował naszym partnerom i sponsorom, a dla wszystkich wolontariuszy zagrali energetyczni Łąki Łan i Pudelsi. I tak Czyste Tatry, rekordowe, deszczowe i jak zawsze niezapomniane, znów dały przykład całej Polsce. W końcu przykład płynie z gór(y).

Ambasadorzy projektu Czyste Tatry Made in Małopolska 2018

Animaniaki – Lilka i Fifi, czyli Ambasadorki, które w trakcie finału Czystych Tatr zadbają o najlepszą rozrywkę dla najmłodszych.

Tomasz Ciachorowski – aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z seriali „Misja Afganistan”, „M jak miłość” czy „Barwy szczęścia”

Angelika Chrapkiewicz-Gądek – zachwycona światem podróżniczka, mówca, trener i poszukiwaczka wolności w górach.

Charles Daigneault – szef kuchni, jeden z bohaterów programu „Master Chef”. Kanadyjczyk od lat zakochany w Polsce.

Patryk Dziamski – szef kuchni, restaurator i współautor książki „Lekcje smaków”. Uczestnik programu telewizyjnego „Top Chef”.

Hop Cup – góralski duet Youtuberek i influencerek, który wspaniałą gwarą i w tradycyjnych strojach ludowych opowiada o Podhalu.

Joanna Jabłczyńska – aktorka filmowa i telewizyjna, znana z serialu „Na Wspólnej”. Do tego zapalona sportsmenka.

Bartosz Jędrzejak – charyzmatyczny pogodynek TVN-u i do tego – także z racji zawodu – zapalony podróżnik.

Anna Kerth - aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, a także life coach. Znana z seriali „Na Wspólnej” czy „Majka”.

Jakub Korczak – ekspert kulinarny, szef kuchni, pasjonat i doradca kulinarny, a także poszukiwacz smaków. Odkrywa te zapomniane.

Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego

Mariusz „Qczaj” Kuczaj – trener personalny pochodzący prosto z Podhala. Autor zaskakującej i pozytywnej metody „Ukochoj się”.

Jan Kuroń – szef kuchni i osobowość medialna, autor kulinernego cyklu „Jasiek zna się”. Uczestnik programu „Agent gwiazdy”.

Aleksandra Kutz – konferansjer, prezenterka i dziennikarka, autorka programu „Ola w trasie” w telewizji TTV i TVN Turbo.

Mateusz Ligocki – jeden z najlepszych polskich snowboardzistów, czterokrotny uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich.

Artur Małek – himalaista i organizator kilkudziesięciu wypraw w najwyższe góry świata. Pierwszy zimowy zdobywca Broad Peak.

Magdalena Małochleb – miss Małopolski 2014, finalistka miss Polski i popularna modelka, ale też aktorka i dziennikarka.

Tatiana Mindewicz-Pułacz - trener komunikacji interpersonalnej i masowej, ekspert ds. kampanii społecznych i programów CSR.

Adrianna Palka – lekkoatletka, trener personalny i osobisty

Aleksandra Potykanowicz - swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera pracowników sprzedaży. Twórca warsztatów doskonalących.

Mariusz Szwed – szef kuchni, miłośnik gotowania i wzięty ekspert kulinarny. Finalista programu „Master Chef”, prowadzi trzy lokale.

Marcin Świerc – jeden z najlepszych polskich ultramaratończyków, mistrz Polski w biegach górskich, filar reprezentacji Polski.

Krzysztof Wielicki – absolutna ikona polskiego himalaizmu, jako piąty człowiek na Ziemi zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.

Remigiusz „Rezigiusz” Wierzgoń – jeden z najpopularniejszych polskich YouTuberów, idol młodego pokolenia i współorganizator Małopolska EkoMeetUp Czyste Tatry.

„Na Kółkach” – blogerka i influencerka, mama Arka, który zasłynął śmiałą wyprawą do Morskiego Oka i Doliny Chochołowskiej „na kółkach”.

Zespół Łąki Łan – pierwsza z naszych gwiazd muzycznych, grająca połączenie muzyki elektronicznej, rocka oraz funku.

Zespół Pudelsi – weterani Czystych Tatr i nasza druga gwiazda muzyczna. Ich koncert, z rockowym pazurem, zamknie finał Czystych Tatr.