Kasprowy, Gubałówka, MOK-o i… niewiele więcej. Śmiałe pytania i cięte riposty. Internetowe fora pokazują wiedzę Polaków na temat Tatr i ich „atrakcji”. Bardziej bije w oczy jednak to, iż wiedza ta bywa dość skąpa…

Na internetowych forach dotyczących gór nie brakuje osób, które planują wyprawy w Tatry. Korzystając zapewne z ułatwienia, a wręcz rozleniwienia, jakie gwarantuje wirtualna sieć, zamiast poszperać w profesjonalnych poradnikach, przewodnikach, czy górskich mediach, wrzucają śmiałe pytania pod publiczną dyskusję. Niejednego z odbiorców najwidoczniej zaczyna to irytować…

„Ktoś by poradził jakiś najładniejszy szlak na Kasprowy Wierch?” – spytał jeden z internautów.

„Nie ma, same brzydkie, i co najgorsze pod górę. A nawet jak jest czasem w dół, to pod nogami kamienie można się potknąć połamać. Widoki standardowe. I ta pogoda niby słońce a czasem pada, i strumienie na szlakach. Burza się też zdarza, do gromowładnego Giewontu daleko, nie ma schronienia, fatalnie. Nie ma takich szlaków :) (jakie pytanie taka odpowiedź)” – szybko odpisał inny.

Pojawiają się też pytania o pogodę, wszak to najważniejsza informacja, jaką trzeba zasięgnąć, przed postawieniem pierwszego kroku na szlaku:

„Hej jaka pogoda w Zakopanem na następny tydzień?” – zasięgała więc informacji na forum jedna z turystek.

„Słońce, deszcz, burza czyli norma” – rezolutnie odpowiedział jeden z internautów.

„Sprawdź sobie prognozę” – napisał inny.

Zapobiegliwej turystki to jednak nie zraziło: „Głupia nie jestem. Wszędzie piszą co innego więc pytam osób, które są na miejscu jak to wygląda na żywo” – wyjaśniła.

Pytanie tylko, co będzie, jak ci, co są w górach, „w następny tydzień” będą nad morzem?

Ale hitem jest pytanie typu: „Co oprócz Kasprowego, Gubałówki i Morskiego Oka warto zobaczyć?”

Jakie najczęściej padały odpowiedzi? "Wszystko!"

Złośliwości owszem, nie brakowało: "Most w Poroninie", "Skocznie" "Morze Bałtyckie", "Galerię na Krupówkach” – wyliczali kąśliwi znawcy.

„A najlepiej kupić przewodnik Tatry" – nie bez racji podsumował co bardziej łaskawy użytkownik sieci.

Na przekór irytacji, która rodzi się wśród niektórych, zachęcamy do zadawania pytań, bo to najlepsza droga do uzyskania wiedzy. I bezustannie, na upartego, i mimo banalności radzimy, by korzystać ze stron topr.pl, tpn.pl, gopr.pl i innych poświęconych górom, gdzie można znaleźć wiele potrzebnych, a wręcz niezbędnych informacji.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, Nadciąga burza / Krzysztof KoniecznyZdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Krzysztof Konieczny

Łukasz Razowski