Przepłynięcie stu kilometrów wpław, żywa, biało – czerwona flaga na zboczu góry Żar czy spektakl teatralny na szczycie Kasprowego Wierchu – to akcje upamiętniające 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wspierane przez Polskie Koleje Linowe. Każda miała inny charakter, lecz ten sam cel i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyły liczne imprezy kulturalne, spotkania i happeningi, organizowane dla uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie, wręcz modę na aktywne świętowanie odzyskania niepodległości. Jako firma z ponad 80 - letnią tradycją, która jest wpisana w historię naszego kraju jesteśmy dumni, że mogliśmy wspierać tak różne inicjatywy upamiętniające ten wyjątkowo ważny dla nas Polaków jubileusz. Szczególnie, że obchody te stały się okazją do wspólnego świętowania tak wielu osób w różnym wieku – mówi Janusz Ryś, prezes zarządu PKL.

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

100 km na 100 lat niepodległości

Na sportowo odzyskanie niepodległości świętowali uczniowie Klubu Pływackiego „Płetwal” i ich rodziny. W cztery godziny uczestnicy zawodów rozgrywanych na basenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem mieli do przebycia 100 km. Dystans ten został szybko pokonany, a finalnie wszyscy przepłynęli łącznie 242 km i 275 m. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 6 lat, najstarszy 88. Każdy biorący udział w akcji współorganizowanej przez PKL otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom z zapisanym dystansem, który przepłynął.

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

Biało – czerwona flaga na Górze Żar

Przy dolnej stacji kolei linowo - terenowej PKL na Górze Żar uczniowie Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim, wraz z wychowawcami i wszystkimi chętnymi, utworzyli żywą flagę. Użyli do tego prawie 600 białych i czerwonych kart. Każda z nich miała swój numer, który brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez partnerów wydarzenia. Pobrana karta upoważniała również do przejazdu koleją linowo - terenową PKL w promocyjnej cenie. Wydarzenie zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu z towarzyszeniem orkiestry dętej. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia „Żar biało - czerwony” był nauczyciel Krzysztof Barcik wraz z uczniami VI klasy ze Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim.

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

Spektakl na szczycie Kasprowego Wierchu

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, specjalne wydarzenie odbyło się także na szczycie Kasprowego Wierchu. 4 października w górnej stacji kolei PKL Krakowski Teatry Komedia wystawił swój najnowszy spektakl „Pan Tadeusz z M3”. Widzowie zgromadzeni w najwyżej położonej restauracji w Polsce (Poziom 1959), gdzie stanęła scena teatru, mieli okazje podziwiać piękne górskie widoki i przeżyć niezapomniane artystyczne emocje. Przedstawienie było częścią ogólnopolskiego teatralnego programu „100 Lat Radości z Niepodległości”.

PKL na 100 - lecie odzyskania niepodległości

***

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w  Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które mogą posługiwać się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.