Kalendarium

Rocznica urodzin Janusza Kurczaba

Kurczab Janusz, źr. portalgorski.pl

Janusz Kurczab urodził się 6 września 1937 r. w Warszawie, zmarł 11 kwietnia 2015 r. Był szermierzem, wspinaczem skałkowym, alpinistą i trenerem, kierownikiem wypraw, skialpinistą oraz autorem książek i artykułów o tematyce górskiej. W 2015 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie.

Czytaj więcej...

Urodziny Piotra Pustelnika

Piotr Pustelnik (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Piotr Pustelnik - himalaista oraz instruktor alpinizmu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, w latach 2001-2007 redaktor naczelny miesięcznika „n.p.m.”, od 2016 r. prezes PZA, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Stanisława Jaworskiego

fot. M. Bała

Stanisław Jaworski urodził się 5 września 1946 r. w Bielsku, zginął 11 grudnia 1983 r. na Manaslu w Nepalu. Był taternikiem, alpinistą oraz fotografem górskim. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi, z zawodu był operatorem filmowym. Tworzył filmy fabularne, jednak pociągała go tematyka górska.

Czytaj więcej...

Urodziny Anny Czerwińskiej

Anna Czerwińska, źr. tvn24.pl

Anna Czerwińska – taterniczka, alpinistka i himalaistka, pierwsza Polka, która wspięła się na wszystkie szczyty Korony Ziemi, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, propagatorka kobiecego wspinania oraz autorka artykułów i książek o tematyce górskiej. Czerwińska była goście ostatniej edycji Otwartych Dni Wspinania.

Czytaj więcej...

Urodziny Wojciecha Brańskiego

Wojciech Brański, źr. z-ne.pl

Wojciech Tadeusz Brański urodził się 17 lipca 1935 r. w Warszawie. W 1952 r. ukończył szkołę Wojciecha Górskiego w Warszawie, a następnie studia na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej (inż. mgr elektronik) oraz doktoryzował się z fizyki. Taternictwem zajął się 1957 r., rok później został członkiem warszawskiego koła KW. Od 1962 r. związany z Polskim Klubem Górskim, w którym w latach 2003-2009 pełnił funkcję prezesa.

Czytaj więcej...

Urodziny Sylwii Bukowickiej

źr. www.sylwiabukowicka.pl

Sylwia Bukowicka urodziła się 8 lipca 1978 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Od dziecka związana jest ze sportem. Przez cztery lata trenowała pływanie, później lekkoatletykę. Lubiła gry zespołowe, szczególnie piłkę ręczną. Góry po raz pierwszy zobaczyła podczas obozu sportowego w Karpaczu i był to moment przełomowy. Nim ponownie w nie wróciła, minęło kilka lat. W tym czasie pochłaniała górską literaturę, a fascynacja światem gór wysokich rosła.

Czytaj więcej...

Urodziny Moniki Witkowskiej

Monika Witkowska, źr. Facebook

Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka i autorka książek. Jej pasją są podróże: przede wszystkim rejsy morskie i oceaniczne oraz oczywiście wyprawy w góry. To jednak nie wyczerpuje zainteresowań Witkowskiej, która także nurkuje, uprawia windsurfing, narciarstwo, snowboard, a w przeszłości również sporty powietrzne.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Tadeusza Kudelskiego

Tadeusz Kudelski w Tatrach (1979), źr. Multimedialna Encyklopedia Gorzowa

Tadeusz Kudelski urodził się 3 lipca 1954 r. w Brzeźnicy pod Świebodzinem, zginął 18 maja 1999 r. na Mount Evereście. W 1978 ukończył poznański wydział AWF w Gorzowie Wielkopolskim, był nauczycielem wychowania fizycznego, potem zajmował się robotami budowlanymi i pracami na wysokości. Był taternikiem, alpinistą i wspinaczem skałkowym.

Czytaj więcej...

Urodziny Stanisława Cholewy

Stanisław Cholewa, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

Stanisław Cholewa - taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner znaczków pocztowych i zbiorów etnograficznych z różnych górskich rejonów świata. Urodził się 13 lipca 1940 r. w Borysławiu. Z zawodu mgr inż. elektryk, m.in. pełnił funkcję dyrektora technicznego w firmie Energotest w Gliwicach.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 10213
  • Odsłon artykułów: 28964116

';