9 marca to kolejna arcyważna data w kalendarium polskiego himalaizmu. To właśnie tego dnia w 2012 roku o godzinie 8:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum. Wyprawą kierował Artur Hajzer. W roli kierownika bazy znalazła się Agnieszka Bielecka, siostra Adama.

Wspinacze weszli na wierzchołek „drogą japońską” znajdującą się na północno zachodniej flance. Wejście odbyło się bez wspomagania dodatkowym tlenem. Było to drugie wejście na ośmiotysięcznik w tym łańcuchu górskim.

Gasherbrum IGasherbrum I

Cała akcja wyprawowa zaczęła się z założeniem bazy w dniu 21 stycznia. Szczyt został osiągnięty po blisko 50 dniach od rozpoczęcia akcji górskiej. Pośród ludzi wspierających wyprawę znalazł się wtedy między innymi Ali Sadpara, świeżo upieczony, pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat. Wyprawa była współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i PKN Orlen.

Janusz Gołąb podczas akcji górskiej (http://polskihimalaizmzimowy.pl)Janusz Gołąb podczas akcji górskiej (http://polskihimalaizmzimowy.pl)

Sylwetki zdobywców:

Adam Bielecki urodził się 12.05.1983 roku w Tychach. Polski taternik, alpinista, himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Makalu (30 września 2011). Członek Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się od 1996. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Wielokrotny lider wypraw m.in. na Szczyt Lenina, Pobiedę Zachodnią, Demawend, Ararat, Kilimandżaro, Ruwenzori, Chimborazo, Cotopaxi, Aconcagua, Denali (McKinley), Dhampus Peak, El Cuerno oraz w Alpach łącznie na 17 czterotysięczników, w tym na Mont Blanc, Dufourspitze, Matterhorn. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Chan Tengri 7010 m n.p.m. W 2012 otrzymał nagrodę prezydenta miasta Tychy za dokonanie roku w kategorii Sport. W grudniu 2012 otrzymał Srebrną Odznakę Za Zasługi Dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Portal Explorersweb uznał wejście na Gaszerbrum I zimą 2012 dokonane przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba za najważniejsze na świecie wydarzenie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku.

Adam Bielecki (http://polskihimalaizmzimowy.pl)Adam Bielecki (http://polskihimalaizmzimowy.pl)

Janusz Gołąb urodził się 16.11.1967 w Gliwicach. Jest wybitnym polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą z ogromną ilością spektakularnych osiągnięć w górach świata. Wspina się od 1986 roku i jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice. W latach 1987-89 odbywał służbę wojskową w WOP. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. W Tatrach przeszedł szereg najtrudniejszych dróg zarówno latem jak i zimą (m.in. nową drogę na Kazalnicy Mięguszowieckiej oraz solo drogę "Polak w Kosmosie" na ścianie Kotła Kazalnicy). Janusz Gołąb dokonał ważnych przejść w Alpach wspinając się na Grand Capucin (La voyage selon Gulliver) w roku 1991, na ścianie Petit Dru w 1992 roku przeszedł zimą direttissimę francuską. W 1993 roku przeszedł "Extreme Dream" i dokonał pierwszego zimowego przejścia drogi "Manitua" na Grandes Jorasse. W 2001 roku pokonał drogę "dr Ghilini-Piola" na północnej ścianie Eigeru, a w roku 2003 wytyczył nową drogę w ścianie Petit Dru. W 1993 roku w Norwegii uczestniczył w pierwszym zimowym przejściu "Arch-Wall" na Trollveggen. W 2002 roku na Alasce wszedł nową drogą na Bear's Tooth. Na Grenlandii w roku 2000 poprowadził nową drogę na Nalumasortoq, a drogą "Moby Dick" wszedł na Ulamertorsuuag. Patagonia to rok 1997 i wejście na Torre Central del Paine i nowa droga wytyczona na Torre Norte del Paine. Wspinał się również w górach Pamiro-Ałtaju oraz Górach Fańskich gdzie wszedł nową drogą na Urjecz. W Himalajach Garhwalu w 1987 roku brał udział w przejściu nowej drogi na Kedarnath Dome (wszedł na niego również solo w roku 1994). W 1998 roku brał udział w wejściu nową drogą na Kirti Stambh. W Karakorum w 2012 roku uczestniczył w pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum I (na szczycie stanął z Adamem Bieleckim). Za swoje wybitne dokonania został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W roku 1999 oraz w 2003 został uhonorowany nagrodą "Kolosy" w dziedzinie alpinizmu. Od 2008 roku był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania w roku 2011. W ostatnim czasie brał udział w wyprawie na dziewiczy filar Annapurny IV, niestety ostatecznie bez powodzenia. Był także zaproszony przez Alexa Txikona do udziału w zimowej wyprawie na Nanga Parbat. Ze względu na zbyt duże zagrożenie wynikające z wielu aspektów Janusz Gołąb zrezygnował z wyjazdu. W najbliższym czasie będzie wspinał się w Patagonii na Cerro Torre.

Janusz Gołąb (http://polskihimalaizmzimowy.pl)Janusz Gołąb (http://polskihimalaizmzimowy.pl)

Bartek Andrzejewski