Jan Kiełkowski urodził się 31 października 1943 r. w Katowicach. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym ukończył kierunek Geologia Węgla.

kielkowskiAGH 2009, źr. www.bg.agh.edu.pl/STUDIOWALI/Kielkowski/

Jest polskim taternikiem, alpinistą i wspinaczem skałkowym. Jan Kiełkowski jest znany także jako autor i współautor (wraz ze swoją żoną Marią Małgorzatą Kiełkowską) licznych przewodników wspinaczkowych oraz monograficznych przewodników po górach świata, jest również redaktorem i bibliografem. Wspólnie z żoną zgromadził bogaty zbiór literatury, czasopism, map, widokówek itp.

Z górami związany jest od wczesnej młodości, zaś wspina się od 1963 r. W skałach Jury przeszedł większość trudnych dróg wspinaczkowych, ale także poprowadził nowe. Również i w Tatrach powtórzył trudne drogi oraz wytyczył nowe. Dokonał także pierwszych zimowych przejść dróg należących wówczas do najtrudniejszych.
Ponadto jeździł na wyprawy w Pamir i Pamiro-Ałaj (pierwsze wejście na Pik Fedczenki w 1970 r.), w Hindukusz, w Himalaje, wspinał się w też w Andach, w Alpach, Kaukazie, górach Bałkanów, Maroka, Półwyspu Iberyjskiego, w Skandynawii i Turcji.

W latach 70. pracował jako dokumentator w Przedsiębiorstwie Geologicznym w Katowicach. W ramach tego zatrudnienia prowadził badania złoża węgla kamiennego w Andach Peruwiańskich, odkrywając wiele ruin osad z czasów przedinkaskich.

W 1972 r wygrał zawody wspinaczkowe po praz pierwszy rozegrane w Polsce.
W 2003 r. Polki Związek Alpinizmu wyróżnił go medalem stulecia polskiego alpinizmu.

Jubilatowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- www.bg.agh.edu.pl/STUDIOWALI/Kielkowski/index.php?p=biogram