Tadeusz Kudelski urodził się 3 lipca 1954 r. w Brzeźnicy pod Świebodzinem, zginął 18 maja 1999 r. na Mount Evereście. W 1978 ukończył poznański wydział AWF w Gorzowie Wielkopolskim, był nauczycielem wychowania fizycznego, potem zajmował się robotami budowlanymi i pracami na wysokości. Był taternikiem, alpinistą i wspinaczem skałkowym.

Tadeusz Kudelski w Tatrach (1979), źr. Multimedialna Encyklopedia GorzowaTadeusz Kudelski w Tatrach (1979), źr. Multimedialna Encyklopedia Gorzowa

W czasie studiów trenował lekkoatletykę w uczelnianym klubie Sportowym AZS AWF Gorzów i na ten też okres przypadają początki jego działalności wspinaczkowej. Pierwsze kroki stawiał w Sokolikach w Rudawach Janowickich koło Jeleniej Góry. Należał do Akademickiego Klubu Alpinistycznego i Klubu Wysokogórskiego z siedzibą w Poznaniu.

Wspinał się w Tatrach, skałach Meksyku, w Andach i Himalajach. Andy i Indie były mu szczególnie bliskie.

W 1978 r. pojechał po raz pierwszy w Tatry. Przeszedł tam trudne drogi, m.in. latem i zimą drogę Gryczyńskiego, drogę Długosza na ścianie Kotła i samej Kazalnicy Mięguszowieckiej, drogę Skorka oraz solo Kurtykówkę na Małym Młynarzu.

W 1980 r. uczestniczył w wyprawie na Dunagiri i była to jego pierwsza wyprawa w Himalaje.

Rok później pojechał na trzy miesiące w Andy, w których się rozsmakował i w które wracał. W 1998 r. brał udział w wyprawie „Pięć szczytów na pięciolecie Radia Gorzów”, a na początku 1999 r. pojechał z synem Piotrem, przygotowywać się do wiosennej wyprawy w Himalaje. W Andach wspinał się w różnych rejonach. W paśmie Cordillera Blanca wszedł na Nevado Huascaran, Nevado Pisco oraz Nevado Chopicalqui. W Ekwadorze wspiął się na Cotopaxi i Chimborazo, w Boliwii na Ancohumie i Sajamie. W Argentynie zdobył Nevado Ojos del Salado, Las Tortolas, Aconcagui i El Muerto. W 1983 r. pojechał do Meksyku i brał udział we wspinaczce skalnej na El Trono Blanco.

W latach 1985 i 1987 jeździł w Himalaje – na trening wspinaczkowy pod Annapurną i wyprawę trekkingową w rejonie Langtang Himal.

Minęło kilka lat i w 1995 r. Kudelski znów wyruszył w świat. Tym razem do Afryki. W towarzystwie przyjaciół Jerzego Sobolewskiego i Stanisława Dejnowicza zamierzał wjechać rowerem na szczyt Kilimandżaro, co też uczynił.

W kolejnym roku planował wjechać rowerem na Aconcaguę. Cel osiągnął połowicznie, na szczycie stanął, ale bez roweru.

W maju 1999 r. brał udział w zorganizowanej przez Ryszarda Pawłowskiego wyprawie na Mount Everest. 18 maja koło godziny 14:00 stanął na szczycie razem z Pawłowskim i Jackiem Masełko. Był dwunastym Polakiem i pierwszym gorzowianinem, który tego dokonał. Wspinacze nadali wówczas bezpośrednią relację satelitarną ze szczytu dla Radia Zet.

Fatalne warunki atmosferyczne zmusiły alpinistów do szybkiego zejścia z wierzchołka. Tadeuszowi Kudelskiemu nie udało się wrócić do obozu trzeciego, zginał. Mimo poszukiwań prowadzonych przez Szerpów, ciała nie odnaleziono.

Został odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- www.echogorzowa.pl/img/gazeta/2015/echo_gorzowa_lipiec2015.pdf
- encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/k/kudelski_tadeusz/kudelski_tadeusz.html
- wikipedia