W miniony czwartek (07.04.2016) w Hucisku, wsi położonej w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,  w sercu skalnej krainy odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu Małe Dolomity. O wyjątkowości tego wydarzenia stanowiły nie tylko trudne do podważenia walory krajobrazowe i przyrodnicze regionu, ale również obecni na uroczystości goście.

1a

2a

Wśród nich nie zabrakło takich postaci jak Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski czy Janusz Majer. Podczas prezentacji filmów i slajdów z historycznych wypraw można było posłuchać opowieści naszych legendarnych wspinaczy i przenieść się z nimi w lata, kiedy to właśnie Polacy stanowili o sile światowego himalaizmu. Pośród gości nie zabrakło również przedstawicieli marek, których produkty można zakupić na co dzień w Sklepie Górskim (Lhotse, Hannah, Himal Sport: Scarpa, Julbo, Grivel, Camper: DMM, Clog, Edelweiss, Red Chili, Wild Country, NST, Skylotec, Tenaya). Do Małych Dolomitów zagościł również Stanisław Pisarek, podróżnik, oceanograf i szef Wydawnictwa STAPIS, które dysponuje dużą ilością pozycji literatury górskiej i słynie z ogromnego przedsięwzięcia - publikacji 7-tomowej „Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu”. Podczas otwarcia nie zabrakło również wójta Huciska, pana Adama Szmukiera, który w swoim przemówieniu nie krył podziwu dla realizacji całego przedsięwzięcia.

16a

14a

20a

15a

19a

Po zakończonych prelekcjach, goście mieli możliwość spróbowania swoich sił w skale. Pod okiem instruktora wspinaczki Grzegorza Mroza odbyły się zajęcia wspinaczkowe poprzedzone instruktarzem. Mimo, że pogoda niekoniecznie zachęcała to takiej aktywności, to chętnych nie zabrakło i udało się niektórym skorzystać z tej atrkacji.

27a

28a

29a

30a

31a

32a

Małe Dolomity, to nie tylko nowoczesny, urządzony z gustem pensjonat, w którym czeka na Was 7 świetnie przygotowanych i wyposażonych pokoi (dwu-, trzy-, i czteroosobowych) dla łącznie 22 osób. To także ogromny i świetnie zagospodarowany teren wypoczynkowy i rekreacyjny położony w zaciszu przyrody i otoczeniu młodnika lasu iglastego. To pole kampingowe i namiotowe, to szkoła wspinania oraz nowy Sklep Górski. Szczegółowy opis i pełną ofertę znajdziemy na praktycznej stronie internetowej kompleksu, która jest na bieżąco aktualizowana.

 9a

9b

10a

11a

Postaram się jednak o mały opis kompleksu. Docieramy na miejsce i po chwili naszym oczom ukazuje się piękny drewniany budek pensjonatu, oraz znajdujący się blisko drogi budynek Sklepu Górskiego. Za „plecami” sklepu wkraczamy w leśny świat, który przemierzymy spacerując zacienionymi alejkami po drodze mijając miejsca wypoczynkowe w postaci drewnianych altanek idealnie wpasowanych w klimat Małych Dolomitów. Tutaj latem schowamy się przed palącymi promieniami słońca i zaczerpniemy świeżego, pachnącego lasem powietrza. Tuż za budynkiem pensjonatu znajduje się teren rekreacyjny w postaci trawiastego boiska i ogromny bogaty w atrakcje plac zabaw dla dzieci. Jeśli udacie się tam z własnymi pociechami, warto przygotować się na niekończącą się zabawę, gdyż do dyspozycji mamy trampolinę, huśtawki, karuzele, miniaturowe, kolorowe zamki oraz piaskownicę. Na tym jednak nie koniec. Po drugiej stronie jezdni znajduje się ciąg dalszy kompleksu. Tym razem leśna kraina to pole namiotowe z dostępem do budynku z pełnym zapleczem sanitarnym. Przy samej drodze znajdują się zatoki parkingowe dla pojazdów typu Camper.

3a 

4a

5a

6a

7a

8

8b

Poza tym, że Małe Dolomity są idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, to także genialna baza wypadowa dla wielbicieli wspinaczki z całego kraju. W bliskiej okolicy znajdują się przecież niezliczone powierzchnie formacji skalnych, gdzie znajdziemy równie dużą ilość wszelakiej trudności dróg wspinaczkowych. Zaś na Portalu Górskim znajdziecie największą w Polsce bazę Topo. Małe Dolomity położone są również w bliskiej lokalizacji historycznych zamków zbudowanych w systemie Orlich Gniazd. Zdecydowanie planując urlopy, warto wziąć pod uwagę spędzenie czasu wolnego właśnie w na Jurze w Małych Dolomitach.

12a 

13a

To właśnie tutaj już niebawem, bo 21 i 22 maja odbędzie się wielkie święto, jakim będą „VI Otwarte Dni Wspinania” połączone z „IV Memoriałem Pawła Wyrwy” oraz biegiem „Run Jura”. Nie zabraknie również festiwalowej atmosfery. Już niebawem zdradzimy więcej szczegółów, a mamy w zanadrzu sporo niespodzianek.

Organizatorami imprezy są:

Fundacja Górska Echo, Portal Górski, Sklep Górski, Kayland Polska, Mountain Portal oraz Małe Dolomity.

 

Bartek Andrzejewski

 

17a

18a

21a

22a

23a

24a

25a

26a