To kontynent najbardziej wysunięty na południe. W całości otacza go Ocean Południowy. Jako jedyny kontynent nigdy nie został (i prawdopodobnie tak już będzie) zamieszkany na stałe przez człowieka i nie wykorzystuje się go gospodarczo. Wielkość Antarktyda przekracza nieco obszar Europy i prawie dwa razy jest ona większa od Australii!

Ok. 98% jej powierzchni pokrywa czapa lodowa, której grubość wynosi średnio 1.9 km. Jest to jednocześnie najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent. Uznaje się ją za istną pustynię! Temperatura powietrza spada tu do -90 stopni.

Rok rocznie przebywa na różnych stacjach badawczych ok. 1000 – 4000 osób, a (jak to już było wspomniane), stałych mieszkańców – brak.

Gdy chodzi o istnienie tu organizmów żywych, świat ten jest niezwykle ubogi. Życie skupia się głównie na wybrzeżu. Znaleźć tu można m.in. niektóre bakterie, grzyby, niektóre rośliny i zwierzęta (np. pingwiny).

Odkryto ją dopiero w 1820 r. przez członków rosyjskiej wyprawy:

-Fabiana Bellingshausena,

-Michaiła Łazariewa.

Jednak ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i ciężkie bardzo warunki klimatyczne, dopiero na początku XX w. rozpoczęto badania i eksplorację.

Kwestia statusu prawnego Antarktydy od początku była sporna i szeroko temat ten dyskutowano. Ostatecznie w 1959 r. podpisano tzw Układ Antarktyczny – Polska dołączyła do niego w 1961 r. Porozumienie owo zakazuje działań wojskowych i wydobywania surowców mineralnych, prowadzenia prób jądrowych i składania odpadów atomowych. Wszystko to ma oczywiście zagwarantować nienaruszalność antarktycznego środowisko, zapewnia ochronę tutejszej przyrody oraz stanowi solidne wsparcie dla badań naukowych.

2711anta 1
Źródło - sadurski.com

Obok samego określenia „Antarktyda”, funkcjonują jeszcze dwa, bardzo podobne określenia:

-Arktyka - składa się z Oceanu Arktycznego (na północnym krańcu Ziemi), który częściowo jest pokryty morską pokrywą lodową, znacznie zmieniającą swój zasięg na tle roku. Dlatego też Arktyka nie jest kontynentem!

-Antarktyka - obszar łączący Antarktydę, Ocean Południowy oraz położone na nim wyspy, w tym Szetlandy Południowe i Orkady Południowe. Podobnie, jak w przypadku Arktyki, granice tego obszaru są określone na podstawie różnych definicji.

Antarktyda jest właściwie podzielona na dwie części za pomocą Gór Transantarktycznych. To główny łańcuch górski całego kontynentu. Najwyższym szczytem Gór Transantarktycznych jest Góra Kirkpatricka. Wznosi się na wysokość 4528 m n.p.m. Całe pasmo zostało odkryte w roku 1903 przez Roberta Falcona Scotta.

W Górach Ellswortha natomiast (w części zachodniej kontynentu) znajduje się najwyższy szczyt całej Antarktydy – Mount Vinson (4892 m n.p.m.) - należy on tym samym do szczytów Korony Ziemi.

Na samej Antarktydzie (w całej zresztą Antarktyce) znajduje się wiele gór (niektóre z nich są pochodzenia wulkanicznego)

Mount Erebus (3794 m n.p.m.) na Wyspie Rossa jest najdalej wysuniętym na południe czynnym wulkanem.

I co ciekawe:

W 2004 r. u wybrzeża Półwyspu Antarktycznego został odkryty potencjalnie czynny wulkan podwodny, a w roku 2013 stwierdzono istnienie czynnego podlodowcowego wulkanu na Antarktydzie Zachodniej.

Ale tak naprawdę nie jest istotne w które góry tak naprawdę jedziemy. Bo czy to będą łagodne i łatwiutkie „górki” latem, zimowe arcytrudne wspinaczki, Tatry, Bieszczady, Alpy, Himalaje, Andy lub po prostu nasze skały na Jurze, zawsze i do wszystkiego trzeba się odpowiednio przygotować. Jasne, że można nic sobie z tego nie robić i ruszać na szlak „na żywioł” - bez jakiegokolwiek wyposażania, doświadczenia, rozsądku, sprzętu, ubrania itd. Wtedy wręcz „prosimy się” o wypadek i kontuzje. Warto więc zawsze wcześniej odwiedzić nasz górski sklep, przejrzeć czy aby wszystko jest ok. i czy w razie niebezpieczeństwa możemy liczyć, że nasz sprzęt nie zawiedzie. Na rynku co chwila pojawiają się nowe patenty, coraz to lepsze materiały, bezpieczniejsze i prostsze w obsłudze sprzęty... Warto być z tym wszystkim na bieżąco, a odwiedzając nasz górski sklep mamy pewność, że prezentowany przez nas towar w pełni wpisuje się w aktualne trendy i rozwiązania...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Antarktyda,
„Korona Ziemi”, Steve Bell, Pascal 2001,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski