To prawie 800-kilometrowy górski łańcuch, położony w Azji.

Owiany tajemnicą i magią Hindukusz prawie w całości znajduje się w Afganistanie, jednak jego najwyższy szczyt – Tirich Mir (7706 m n.p.m) położony jest już na terenie Pakistanu. Natomiast najwyższym wierzchołkiem Afganistanu jest Noszak (7495 m n.p.m).

To prawie 800-kilometrowy górski łańcuch, położony w Azji – w środkowej jej części (leżą po części w Pakistanie i w Afganistanie).
Wyróżnia się:
Hindukusz Zachodni – leży tu najwyższy szczyt całego tego łańcucha – Tiricz Mir i należący do niego Tiricz Mir Środkowy (7706 m n.p.m.) - po raz pierwszy zdobyty już w 1950 r. przez Pera Kvenberga,
Hindukusz Środkowy,
Hindukusz Wschodni.
Ruchy górotwórcze trwają tu nadal. Góry te tworzą głównie granity, gnejsy, piaskowce i wapienie.
Nazwa „Hindukusz” pochodzi od słów z języka paszto. „Hindu Kusz” oznacza zabójcę Hindusów.
Góry te słyną z przepięknych i rozległych widoków. Alpiniści marzą żeby tu być i eksplorować tutejsze tereny. Wspinaczka należy tu do tej bardzo wymagającej, niebezpiecznej i ekstatycznie pięknej oraz tajemniczej.
Podobnie mają też zwyczajni turyści wysokogórscy, którzy może nie są w stanie dotrzeć na wszystkie szczyty, ale przemierzając górskie ścieżki Hindukuszu mogą nacieszyć oczy rewelacyjnymi obrazami i obcować z fenomenalną przyrodą.

źródło zdjęcia - Wikipedia

A przecież (co wydaje się być dziś mało wiarygodne) – do lat sześćdziesiątych XX w., góry te (ze względu na konflikt afgańsko-brytyjski) były mało poznane. Dopiero od jakiegoś czasu ekspedycji i wypraw przyjeżdża tu coraz więcej...

Ale co ciekawe, pierwsi Polacy odwiedzili Hindukusz już w 1917 r., a jednym z nich był zoolog Stanisław Bilkiewicz. Kolejną osobą, która odwiedziła Hindukusz na początku XX w., był Włodzimierz Korsak - podróżnik i myśliwy.
Wspomniany Tiricz Mir składa się z dwóch szczytów:
Tiricz Mir Środkowy,
Tiricz Mir Wschodni z przywierającym murem od północnego zachodu składającym się z Tiricz Mir Zachodni I, II i III oraz IV.
Mówimy też o Tiricz Mir Małym, Północnym i o Niżnim Lodowcu Tiricz.
Rejon ten (na terytorium Pakistanu) zamieszkuje też niewielka grupa etniczna – Kalasze.
Wyznają oni odrębną, politeistyczną religię. Sami siebie określają jako potomkowie żołnierzy Aleksandra Wielkiego (choć badania historyczne i genetyczne tego nie potwierdzają).
Mają odrębną kulturę, język, sztukę i architekturę oraz rolnictwo. Lud ten stoi raczej „z boku” wobec okalających ich zewsząd muzułmanów. I chociaż Kalasze cieszą się względnym spokojem to nie brak też i elementów dyskryminacyjnych – np. każdy Kalasz, aby znaleźć pracę, musi nawrócić się na islam. Muzułmanie uważają kobiety Kalaszów za rozwiązłe i często je napastują, bo nie zakrywają twarzy.

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://dziendobry.tvn.pl/,
Wikipedia.