Chodzi o wyróżnienie jakie otrzymują alpiniści za zdobycie pięciu siedmiotysięczników należących kiedyś do byłego ZSRR. Obecnie (mimo zmian politycznych), tytuł ten funkcjonuje nadal. Śnieżną Panterę tworzą:

-Szczyt Zwycięstwa (Pik Pobiedy, Dżengisz czokusu) – 7439 m n.p.m.,

-Chan Tengri – 7010 m n.p.m.,

-Szczyt Ismaila Samaniego (Pik Komunizmu) – 7495 m n.p.m.,

-Szczyt Kożeniewskiej – 7105 m n.p.m.,

-Szczyt Lenina (Szczyt Awicenny) – 7134 m n.p.m.

1006pantera 2
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, autor - I, Baburkhan, Szczyt Lenina

Do 1984 r. Chan Tengri na tej liście nie istniał, a w latach 1985-1989 ze Śnieżnej Pantery wyłączony był Pik Pobiedy.

Jak do tej pory, najszybciej na wszystkie szczyty dotarł nasz Andrzej Bargiel w 2016 r.

Najstarszym zdobywcą jest natomiast pochodzący z Rosji – Boris Koszunow. W momencie zdobycia tego zaszczytnego tytułu (już po raz 9.!) miał 69 lat!

Szczyt Zwycięstwa:

Określano go niegdyś jako Szczyt Dwudziestolecia Komsomołu. Nazwę obecną wprowadzono dopiero po II wojnie światowej na cześć wygranej ZSRR. Góra jest najwyższą w całym Tienszanie. Znajduje się na granicy Kirgistanu i Chin.

Chan Tengri:

Jest postrzegany jako jeden z najpiękniejszych, ale surowych i zimnych szczytów na naszej planecie. Leży w górach Tien Szan i stanowi najdalej wysunięty na północ punkt o wysokości przekraczającej 7000 m n.p.m.

Pik Komunizmu:

Góra bardzo trudno dostępna. Jest potężna i mimo że otaczają ją same giganty i tak góruje nad nimi wszystkimi. To najwyższy wierzchołek całego Pamiru, ale i również byłego ZSRR i wszystkich szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery.

1006pantera 1
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Szczyt Komunizmu

Szczyt Kożeniewskiej:

Góra ta znajduje się w Tadżykistanie. Jest trzecią pod względem wysokości w całym Pamirze. Nazwa - na cześć Eugenii Korżeniewskiej – żony rosyjskiego geografa Nikołaja L. Korżeniewskiego.

1006pantera
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, autor - AlpenEast, Szczyt Korżeniewskiej

Szczyt Lenina:

Leży w Górach Zaałajskich w Pamirze, a konkretnie to na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu. Do czasu rozpadu ZSRR był drugim co do wysokości szczytem radzieckiego Pamiru i trzecim w ogóle szczytem ZSRR.

{youtube}MmRjdS1R9-I{/youtube}

{youtube}XSW_FlK3Q8I{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).