Miałem tam w tym roku być, ale przez pandemię i obostrzenia, plany muszą troszkę się zmodyfikować. Nie przeszkadza to jednak absolutnie, by napisać o tym krótki artykuł. Hvannadalshnúkur to najwyższy szczyt Islandii, pochodzenia wulkanicznego. Według pomiarów z sierpnia 2005 r. wznosi się na 2109,6 m n.p.m.

Pierwszy raz zdobyty został przez Norwega, Hansa Frisaka w 1813 r. Wraz z sąsiednimi szczytami wznosi się jako nunatak nad powierzchnię lodowca Vatnajökull. Góra leży w rejonie Parku Narodowego Skaftafell.

2506islandia
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Szczyt Hvannadalshnúkur

Co istotne, to nie jest to typowy górski szczyt, a krawędź krateru kolosalnego wulkanu Oræfajökull.

Nunatak - wzgórze, szczyt wznoszący się nad powierzchnię lądolodu i otoczony zewsząd przez pokrywę lodową Ma głównie postać ostrych i poszarpanych skał i masywów skalnych, który jest wynikiem intensywnego wietrzenia mrozowego.
Jeśli chodzi o zdobywanie tego szczytu to problemów jest tutaj kilka:
-duże przewyższenie,
-1/3 drogi to wejście po skale, a 2/3 drogi  to lodowiec,
-nie ma ustalonego szlaku,
-występowanie szczelin na lodowcu,
Na górę prowadzą dwie drogi, z czego jedna jest zamknięta zimą z powodu niebezpiecznych szczelin lodowych.
Ze szczytu natomiast, rozciągają się przepiękne widoki na białe lodowce, wielkie śnieżne pole i tylko białe chmury i niebo dookoła.
Reasumując:
Islandia to państwo położone na wyspie pochodzenia wulkanicznego o tej samej nazwie. 11% powierzchni wyspy zajmują lodowce. Dominuje tu surowy krajobraz, gorące źródła, wodospady, uboga roślinność i świat zwierzęcy.
Wybuch wspomnianego wulkanu Oræfajökull, którego nazwę tłumaczy się jako lodowcowe pustkowie, odnotowano tylko dwukrotnie. Wybuchy występują co prawda rzadko, ale za to są bardzo potężne. Ostatnia erupcja z 1727 r. wywołała największy na Islandii opad pyłu wulkanicznego.


{youtube}Qp4ySg57zjc{/youtube}

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).