Trzeci (po Alpach i Górach Beryckich) łańcuch górski w Europie.

Od kilku lat, osoby pracujące w PG to zespół ludzi, którzy kochają wręcz aktywność górską (wszelką zresztą outdoorową) ponad wszystko. Dzisiaj pragniemy napisać parę słów o Pirenejach.

Ten przeogromny rejon (rozdzielający Francję i Hiszpanię) należy do Alp Zachodnich i jest trzecim (po Alpach i Górach Beryckich) łańcuchem górskim w Europie.

Cały region tych gór słynie z krasowych dolin, polodowcowego cyrku oraz jezior kraterowych. I chociaż góry te znajdują się na Półwyspie Iberyjskim (a więc nie są one jakieś dzikie bardzo i niedostępne), nadal bywają nieprzewidywalne, skrywają liczne tajemnice, obfitują w różne gatunki zwierzyny, pełno tu źródeł wód mineralnych i średniowiecznych miasteczek oraz uzdrowisk (Pierwsze z nich otwarto tu jeszcze za czasów starożytności!).

Obok tych wszystkich historycznych akcentów, śladów Hannibala itp., natknąć się można także na drobne akcenty polskie. Gdzieniegdzie, przy dużym szczęściu (najczęściej w zapomnianych, dość małych wioskach), sprawne oko spostrzeże polski napis, plakat czy jakiś przedmiot kojarzący się z naszym krajem jednoznacznie.

W Camprodon na ten przykład (katalońska wioska położona 120 km od Barcelony, wybudowana w X wieku w stylu rzymskim) całe wnętrze udekorowane jest polskimi plakatami filmowymi.


źródło zdjęcia - Wikipedia, Pireneje Centralne

Pireneje można podzielić na:

-część zachodnią (Atlantyckie Pireneje),

-część wschodnią,

-część centralną (środkowe) – zawierają najwyższe szczyty.

Góry te należą do Alpidów.

Generalnie Alpidy to najmłodsze i najwyższe góry na Ziemi. To m.in.: Himalaje, Alpy, Pireneje właśnie oraz Karpaty, a w tym nasze Tatry i Pieniny. Wyróżnia się też np.: Alpidy Europy, Afryki, Azji, Azji Mniejszej czy obu Ameryk.

Najwyższym szczytem Pirenejów jest wysoki na 3404 m n.p.m. Pico de Aneto.

Ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego, ale i również Morza Śródziemnego wpływ ich na klimat górski jest niebagatelny. Ale generalnie można stwierdzić, że w zasadzie cały rok region ten można odwiedzać i eksplorować. Oczywiście wiosna i lato są ku temu najlepsze, ale i zimą na nudę narzekać się nie da. Narty, snowboard i wiele lokalnych atrakcji wypełnią nam dzień bez reszty...

Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy Pireneje, to źródła w tej kwestii są mało precyzyjne. Niektóre z nich łączą ją z mitologią. Inne zaś mówiąc o genezach tego określenia wskazują na źródła baskijskie.

Pireneje, a więc góry Półwyspu Iberyjskiego to zarówno niektóre departamenty francuskie i część prowincji hiszpańskich. Do tego dochodzi także Andora, której to terytorium w całości położone jest w Pirenejach właśnie.

W kierunku Atlantyku górskie szczyty opadają łagodnie. Zwracając się w stronę Morza Śródziemnego zaś, stają się one coraz bardziej strome.


źródło zdjęcia - Wikipedia, Els Encantats,en el Parque_Nacional de Aigüestortes (Lérida, España)

Jeszcze odnośnie schronisk:

Baza noclegowa jest tu całkiem rozbudowana. Różnica polega jednak na tym, że o ile np. w Alpach obiekty tego typu są stale remontowane, unowocześniane, rozbudowywane (przez co tracą swój dawny klimat), o tyle tam (przynajmniej było tak jeszcze parę lat temu) często wchodzimy do małego, w miarę pustego i klimatycznego budyneczku gdzieś tam wysoko w górach.

Reasumując zatem:

Pireneje to także obok wysokich gór i klimatycznych miasteczek, także łąki, piękne plenery oraz rozległe panoramy. Wędrowanie w takich okoliczności daje dużo bardzo satysfakcji, gwarantuje ukojenie i zapewnia solidną dawkę pozytywnej energii. Aby jednak tu zawitać i faktycznie pochodzić po tych górach, pozwiedzać ten rejon, nie wystarczy tylko przyjechać. Właściwe ubranie, odpowiednie przygotowanie kondycyjne, sprzętowe (np. posiadanie apteczki, wygodnych butów trekkingowych, czapki, rękawiczek itp.) jest niewątpliwe konieczne. Przyda się również z całą mocą znajomość wszelkich map i przewodników tego całego obszaru oraz numerów alarmowych!

Przy okazji:

Czy to planujemy podróż w Pireneje czy gdzie indzie, na pewno zawsze warto jest odwiedzić nasz sklep i zaopatrzyć się na taką wyprawę kompleksowo.

 

  Bartek Michalak