Półwysep Iberyjski to nie tylko Pireneje. To także nie tylko Hiszpania. Weźmy „pod lupę” taką Portugalię!

Szukając gór Portugalii (tych najwyższych w tym kraju) mamy jednak pewien problem. Kraj ten, to także wyspy, wysepki rozsiane po świecie i w zależności czy ograniczamy się jedynie do Portugalii kontynentalnej (a więc tej położonej jedynie na Półwyspie Iberyjskim) czy całego terytorium, uzyskamy różne wyniki.

Zatem najwyższym szczytem Portugalii kontynentalnej jest położony w górach Serra da Estrela i mierzący 1993 m n.p.m. Torre.

Biorąc zaś pod uwagę całe terytorium tego kraju, dachem Portugalii jest Pico na Azorach (2351 m n.p.m.) - starowulkan.

Pewne zdziwienie może budzić fakt, że w 1948 r. na szczycie Torre wybudowano 7-metrową wieżę – teraz wierzchołek Portugalii kontynentalnej to 2000 m n.p.m.! Na sam wierzchołek prowadzi wygodna droga jezdna, można dotrzeć tu samochodem, a zimą nie zabraknie szusujących po okolicy narciarzy.


źródło zdjęcia - Wikipedia, na wierzchołku Torre

Oczywiście czym innym jest słynna iglica Cerro Torre (3133 m n.p.m.). Znajduje się ona w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii.

Jeśli zaś chodzi o wierzchołek Pico na Azorach to jest to, jak już wspomniałem starowulkan i znajduje się w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie - Pico na Azorach. Góra ma kształt okrągłego krateru.

Same w sobie natomiast góry Serra da Estrela leżą w północno-środkowej części Portugalii. Stanowią one przedłużenie gór Kastylijskich. Są ulokowane między dolinami Mondego i Zezere.

W rejonie najwyższego szczytu funkcjonuje stacja narciarska - Vodafone (Estância de Esqui Vodafone). Są tam 4 wyciągi narciarskie i kanapowa kolejka linowa (4-osobowa). Zimą wybrać można do uprawiania białego szaleństwa jedną z 9 tras zjazdowych. Ich całkowita długość to 7,7 km.

Reasumując:

Góry Portugalii znacznie różnią się od tych naszych – polskich. Nie znaczy to jednak, że nie ma co tam robić. Wręcz przeciwnie – bogata fauna i flora, liczne wodospady oraz strumienie, krajobrazy oraz bliskość oceanu gwarantują wręcz multum atrakcji.

W górach tych wytyczono 14 szlaków pieszych, które przecinają je z północy na południe (jedna główna nitka) oraz ze wschodu na zachód (dwie główne nitki). Trasy jednak nie są zbyt dobrze oznaczone - łatwo zgubić szlak.

Brak jest także takich typowych górskich schronisk. Nie ma za to problemu by wynająć (nawet na krótką chwilę) jakiś pokój gdzieś na kwaterze, w hostelu czy hotelu i w komfortowych, cywilizowanych warunkach spędzić noc.

Góry Portugalii (generalnie) „poprzecinane są” drogami. W zasadzie wszędzie (a na pewno w wiele miejsc) można wybrać się na wycieczkę swoim samochodem osobowym. Z jednej strony to może przesada, chociaż patrząc na to wszystko z innej perspektywy osoby nie tak sprawne fizycznie czy wręcz niepełnosprawne mają dzięki temu szansę zobaczenia czegoś naprawdę fajnego i przeżycia wyjątkowej przygody...


Bartek Michalak


Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Sklep Górski,
Atlas świata, Warszawa 2010,
Wikipedia,
Internet (ogólnie).