Łańcuch górski we Włoszech.

Ciągnie się wzdłuż w zasadzie całego Półwyspu Apenińskiego.

Wyróżniamy Apeniny:

-Środkowe,

-Południowe,

-Północne.

Najwyższy szczyt – Corno Grande, liczy sobie 2912 m n.p.m.

Wciąż powtarzające się w tych górach ruchy sejsmiczne świadczą o tym, że są one jeszcze ciągle w „ruchu”.

Okoliczne tereny to ważne obszary pod względem rolniczym, hodowlanym, a także turystycznym. Turystyka staje się tutaj coraz to popularniejsza - pełno urokliwych miasteczek, starych kamieniczek i wąskich uliczek oraz starożytnych twierdz i ruin.

Występujący w okolicy płaskowyż – Campo Imperatore (Cesarskie Pole) jest nazywany „Małym Tybetem” lub po prostu Dzikim Zachodem. Coś w tym jest... Pełno tu wypasanych owiec, koni i krów, a dookoła, zewsząd – góry, ściany i szczyty...

Apeniny Północne (m.in. San Marino) to kraina oferująca liczne ośrodki narciarskie (szczególnie są to regiony Toskanii i Emilii-Romani).

Corno rande – w języku włoskim oznacza „Wielki Szczyt” Jest to szósty wierzchołek w całej Europie pod względem wybitności. Inna nazwa tej góry to Monte Corne. Przy dobrej widoczności widać stąd Morze Adriatyckie.

Ogólnie góry te są dosyć wysokie, a trudności tu występujące przyrównuje się do tych jakie występują w Tatrach.

Góry te cieszą się dosyć dobrą infrastrukturą. Nocleg można znaleźć w schronisku, hotelu, hostelu lub na kwaterze. Sporo tutaj także restauracji (tych ekskluzywnych i tych mniej), barów czy kawiarni. Zimą stoki są sztucznie naśnieżane i nie brakuje tam wyciągów.

Jeśli chodzi o akcenty polskie w Apeninach, warty odnotowania jest fakt, że w 2005 r., bezimiennemu dotąd górskiemu szczytowi w masywie Gran Sasso we włoskich Apeninach nadano uroczyście imię Jana Pawła II - Monte Giovanni Paolo II. Uroczysta ceremonia na tą okazję odbyła się w dniu 85. rocznicy jego urodzin. 

 Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Atlas świata, Warszawa 2010,
Wikipedia.