Najwyższy szczyt Szwecji – 2096,8 m n.p.m

Leży w Górach Skandynawskich, w kręgu polarnym. Obok tego, że jest to najwyższy szczyt Szwecji, jest równocześnie najwyższym szczytem w europejskiej strefie polarnej. Posiada dwa wierzchołki, a podana wysokość dotyczy najwyższego punktu po stronie północnej. Ponieważ wysokość wierzchołka po stronie południowej zmienia się wraz z topnieniem położonej na górze warstwy lodu przyjmuje się, że skała sięga tu do wysokości 2060 m n.p.m. Łącznie, wszystko razem to wysokość określana nawet na 2123 m n.p.m. (zimą) i 2111 m n.p.m. (latem). Obecnie (może ze względu na klimatyczne ocieplenie) wartości te są niższe.

Szczyt jest trudno dostępny – głównie ze względu na kilometry jakie trzeba pokonać pieszo, żeby w ogóle pod szczytem się znaleźć, a co dopiero na niego wejść, gdzie czekają nas również trudności techniczne. Niektórym się udało zdobyć szczyt bez sprzętu, ale ogólnie zaleca się używanie, a przynajmniej posiadanie raków i czekana. Przydać się może również i lina. I oczywiście (ale to nie tylko tutaj) ciepłe, lekkie i wygodne ubranie. Najlepiej żeby chroniło jeszcze przed wiatrem i wilgocią i dobre buty (Sklep Górski).
Z dodatkowych informacji warto zaznaczyć, że na skutek zmian klimatycznych południowy wierzchołek Kebnekaise traci swoją „dominującą pozycję” na rzecz sąsiedniego – północnego.
Takie rzeczy są dowodem na globalne zmiany klimatyczne. Cierpią też przez to lokalne zwierzęta, które tracą swoje naturalne siedliska np. renifery. Ponoć biorąc pod uwagę pomiary wysokości dokonywane regularnie w przeciągu ostatnich 50 lat, wysokość wierzchołka południowego zmalała o 24 metry!


 

Bartek Michalak

Źródła:
https://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
http://koronaeuropy-maciek.pl/,
https://tvn24.pl/tvnmeteo/,
https://www.polkawszwecji.pl/,
http://www.planetagor.pl/,
Wikipedia.