Ten masyw wulkaniczny widoczny jest ze stolicy Armenii – Erewania. Obecny jest w literaturze i sztuce Ormian, a także stanowi symbol całej Armenii. Niestety, dziś góra ta położona jest poza terytorium tego kraju, chociaż historycznie było zupełnie inaczej.

Znajduje się na terytorium Turcji (chociaż do granicy z Armenią i Iranem jest bardzo blisko). Stanowi wygasły wulkan.
Ararat to dwa szczyty:
• Wielki (5137 m n.p.m.),
• Mały (3896 m n.p.m.).
Nazwa ma związek z bożkiem z epoki brązu – Arą (bóg śmierci oraz odradzenia). Wynika to stąd, że w zależności od pory roku na górze zachodzą liczne zmiany. Raz jest „żywa”, a za chwilę „martwa” - zimą.
Funkcjonują też nazwy:
• „szczyt ognisty”'
• „szczyt powodujący płacz”,
• „Góra Matka”,
• „Góra Noego”.
Lokalni Kurdowie (najczęściej pasterze) potrafią być niezwykle gościnni. Chętnie zaoferują nam swoją pomoc czy opiekę i podzielą się własnym jedzeniem.
Pierwsi zdobywcy – Friedrich Parrol i Chaczatur Abowian (1829 r.).
Pierwszy Polak – Józef Chodźko (1850 r.).
Pierwsza kobieta – Julia Młokosiewicz (1889 r.).
Nie jest to góra trudna technicznie. Właściwie każdy może ją zdobyć. Nie ma szczelin lodowcowych ani momentów wspinaczkowych Najlepiej przybyć tu między połową czerwca, a połową listopada.
Jest jednak jedno „ale”...
Warto się na nią ciepło ubrać, zabrać kijki trekkingowe i raki – przy okazji zapraszamy do Waszego sklepu górskiego (https://sklepgorski.pl/). Pogoda tu bowiem bywa czasem kapryśna. Obok słońca i ładnych widoczków, mogą pojawić się również mgły, zamiecie śnieżne, opady śniegu lub grad.
Pamiętajmy też, że obszary Turcji same w sobie to tereny o niezwykle barwnej historii od najdawniejszych właściwie czasów... Tutejsze wieczne śniegi i wulkany zapewne pamiętają jeszcze rzymskich imperatorów...
To właśnie ponoć tutaj (na czubku Araratu) spoczęła Arka Noego po Potopie. Hindusi zaś wierzą, że było to jednak w Himalajach.


 

 
Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
https://4challenge.org/,
https://www.monikawitkowska.pl/,
Wiikipedia.


Bartek Michalak