Portugalia to kraj, do którego należą piękne i chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata wyspy na Oceanie Atlantyckim.

To archipelag Azory oraz Madera. Choć znane się przede wszystkim z plaż, to jako wyspy pochodzenia wulkanicznego mają też bardzo dużo do zaoferowania turystom kochającym trekking. Oto kilka propozycji tras trekkingowych na Azorach i Maderze.
Geografia i geologia Azorów
Azory to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii, który położony jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, w środkowej części Oceanu Atlantyckiego i jest zaliczany do Makaronezji. Zróżnicowana rzeźba terenu ze stromymi, skalistymi wybrzeżami i jeziorami kraterowymi świadczy o wulkanicznym pochodzeniu wysp. Archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie. Wysp w starożytności znane były Fenicjanom, a ponownie odkryte zostały w 1427 roku przez Portugalczyków, którzy przeprowadzili szybką kolonizację niezamieszkanego wcześniej archipelagu.
Archipelag powstał w trzeciorzędzie poprzez spreading dna oceanicznego. Jest położony na Grzbiecie Śródatlantyckim, w rejonie węzła potrójnego Azorów, a także na trzech płytach tektonicznych – północnoamerykańskiej, eurazjatyckiej oraz afrykańskiej. Wyspy Corvo i Flores położone są na płycie północnoamerykańskiej, a pozostałe na płycie eurazjatyckiej i afrykańskiej.
Sao Miguel jast największą i najliczniej zaludnioną wyspa Azorów. Tu znajduje się stolica Regionu Autonomicznego Azorów – Ponta Delgada. Na Sao Miguel do wyboru jest blisko 30 tras, które poprowadzono głównie poprzez azorskie wyżyny, ale również wzdłuż linii brzegowej.
Najciekawsze szlaki trekingowe na Azorach
Sao Miguel – trekking po Pico da Vara
Pico da Vara jest najwyższym szczytem wyspy São Miguel (1103 m n.p.m.). Położony jest bardzo malowniczo i porastają go lasy wawrzynolistne, które występują tylko w trzech rejonach świata. Trekking na Pico da Vara to dziewicza przyroda i wspaniałe widoki. Ze szczytu można zobaczyć rozległe kratery i masywy wulkaniczne będące dowodem na wulkaniczne pochodzenie Azorów.
Sao Miguel – trekking do Lagoa de Fogo
W jednej z kalder wulkanu Água de Pau jest jezioro kraterowe – Lagoa do Fogo. Stanowi ono jedną z największych atrakcji przyrodniczych wyspy São Miguel. Można dotrzeć do samej tafli jeziora, a stamtąd roztacza się widok na urwiste stoki wokół jeziora, porastającą je zieleń oraz na przepiękną dziką plażę.
Sao Miguel – trekking Janela do Inferno
Janela do Inferno w języku portugalskim oznacza okno piekła – jest to wyrwa skalna, a z niej wypływa źródło. Prowadzi tu szlak wytyczony pomiędzy polami uprawnymi, pastwiskami i gęstymi lasami. Trekking urozmaicają skalne tunele oraz akwedukty, a także przepiękne widoki na pobliskie miejscowości i Ocean Atlantycki.
Sao Miguel – trekking do Salto do Prego
Do wodospadu Salto Do Prego prowadzi niezwykle malownicza trasa wijąca się pośród dzikiej roślinności, a ta gęstnieje z każdym praktycznie pokonywanym kilometrem. Nietypowy akcent tutejszych dzikich krajobrazów to opuszczona wioska Sanguino. Sam wodospad można zarówno podziwiać z daleka, jak i zanurzyć się w jego wodach.
Geografia i geologia Madery
Wyspa stanowi Region Autonomiczny Madery na wyspach Oceanu Atlantyckiego należący do Portugalii. Podobnie jak Azoty zaliczana jest do Makaronezji i ma pochodzenie wulkaniczne. Wyspa jest górzysta, a jej najwyższy szczyt to Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). Panuje tu łagodny klimat, określany mianem „wiecznej wiosny”. Madera jest domem wielu endemicznych roślin i gatunków zwierząt, jan np. gołąb maderski, zniczek maderski i otus mauli.
Portugalscy odkrywcy Tristão Vaz Teixeira i João Gonçalves Zarco ochrzcili nowy ląd mianem Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy – Ilha Madeira. W starożytności wyspa znana była Fenicjanom, lecz była wtedy niezamieszkana. Funchal, stolica Madery, położone jest na południowym wybrzeżu wyspy.
Najciekawsze szlaki trekingowe na Maderze
Madera – trekking Vereda do Pico do Areeiro
Vereda do Areeiro łączy dwa najwyższe szczyty wyspy – Pico Ruivo (1861 m n.p.m.) i Pico do Arieiro (1817 m n.p.m.). Uważana jest za najpiękniejszą trasę Madery. Zdobywając szczyty można znaleźć się ponad chmurami. Szlak obejmuje tunele w tufie wulkanicznym, strome wspinaczki i zejścia. Znajdujje się tu punkt widokowy Ninho da Manta. Szlak prowadzi przez obszar Natura 2000.
Madera – trekking Vereda do Pico Ruivo
Szlak umożliwia zdobycie najwyższego szczytu na Maderze – Pico Ruivo (1861 m n.p.m.). Idąc szlakiem wspinamy się wzdłuż grzbietu górskiego oddzielającego klify Faial i Santana. Wzdłuż trasy występuje krzewiasta roślinność, która jest dobrze przystosowana do wahań temperatury. Ze szlaku zobaczyć można widok na dolinę Ribeira Seca ze szczytami Pico das Torres i Pico Areeiro.
Madera – trekking Levada das 25 fontes – Levada do Risco
To dwie trasy o wspólnym początku – prowadzą do przepięknych wodospadów. Rozdzielają się i biegną na różnych poziomach. Szlak PR 6.1 prowadzi wzdłuż Levada do Risco na 1000 m n.p.m. do imponującego wodospadu Risco. Natomiast wędrując szlakiem PR6 można odwiedzić wodospad Lagoa das 25 Fontes, który tworzą wody spływające z Paul da Serra.
Madera – trekking Levada do Alecrim
Trasa Levada do Alecrim ma swój początek oraz koniec w Rabaçal. Nazywana bywa też trasą Jezior Madery. W czasie spaceru oczom ukazują się widoki na Rabaçal. Wędrówce towarzyszy bujna roślinność. Trasa prowadzi pomiędzy wodospadami i jeziorami. Bardzo popularna jest kąpiel w jednym z nich. To łatwa trasa, na którą można iść z dziećmi.

Marek Lonta