Dolomity

Kategoria: Leksykon Gór / Europa

Dolomity są uznawane i rozpoznawalne nie tylko przez miłośników wysokogórskich ścieżek i wspinania, ale również przez narciarzy i snowboardzistów. Doskonała organizacja, nowoczesna infrastruktura i piękne widoki – wszystko to oferują Dolomity właśnie. I chociaż sezon narciarski stricte dobiega końca, warto rozważyć ten rejon planując następną zimę. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą przyjeżdżać tu oczywiście cały rok. Zapewne nikt nie będzie rozczarowany...

Generalnie, pasmo to leży w północno-wschodniej części Włoch. Stanowi część Alp Wschodnich. Najwyższym szczytem jest tu Punta Penia w masywie Marmolady (3343 m n.p.m.).

dolomity1505
fot.baza zdjęć PG, Cima Piccola

Dolomity nigdy nie stanowiły wyraźnego łańcucha górskiego. Poszczególne grupy skalne oddzielone są głębokimi dolinami i wysokimi, ale za to na ogół łatwo dostępnymi przełęczami.

Do najważniejszych grup górskich tego regionu, należą:

Pale di San Martino,

Marmarole,

Puez,

Fanes,

Sassolungo.

Są oczywiście i inne...

Dolomity są zbudowane przede wszystkim ze skał wapiennych i dolomitów właśnie. Charakterystyczną cechą tych gór jest występowanie malowniczej rzeźby terenu. Pełno tu wąwozów, strzelistych szczytów, poszarpanych grani, turni i skalnych baszt, bardzo stromych stoków, urwisk oraz wielkich, kilkusetmetrowych pionowych ścian skalnych i głębokich dolin.

dolomity1505 1
fot. baza zdjęć PG, Cadini ze zboczy Cima Grande

Pisząc o Dolomitach jako o regionie górskim, nasuwają mi się na myśl nasze Małe Dolomity położone w miejscowości Hucisko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obok tego, że jest to wyśmienita baza noclegowa, to jeszcze nie sposób jest tu się nudzić. Wspinanie, loty balonem, jazda na rowerze, mini-siatkówka, narty, wędkarstwo, albo po prostu chodzenie na jagody, poziomki, grzyby, zwiedzanie zamków, a wieczorem - pyszny, domowy obiad i relaks na werandzie. Czego chcieć więcej? W pensjonacie Małe Dolomity odwiedzimy również nasz górski sklep i nabędziemy tu odpowiednie, interesujące nas produkty.

Więcej informacji o pensjonacie Małe Dolomity na stronie:

http://maledolomity.pl/
Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://maledolomity.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10146
  • Odsłon artykułów: 28542494
  
  ';