Norwegia (cz.1)

Kategoria: Leksykon Gór / Europa

Na pewno wielu z Was zastanawia się lub myślało kiedyś o wyprawie do Norwegii. Jest to kraj, przez który nawet jadąc samochodem ciągle rozglądamy się na boki nie mogąc uwierzyć w bogactwo otaczającego nas krajobrazu. Nie jadąc ze zorganizowaną wycieczką tylko planując pobyt w Norwegii na własną rękę dobrze wiedzieć, które miejsca są szczególnie warte odwiedzenia. W niniejszym cyklu artykułów chcę zaproponować Wam kilka wycieczek do miejsc, które dane było mi odwiedzić. Znajdziecie tu zarówno propozycje celów, które obejrzycie po prostu dosłownie jadąc samochodem lub tylko z niego wysiadając, łatwiejsze i trudniejsze wycieczki turystyczne, ale i będzie też coś dla wspinaczy ;) Zapraszam do lektury.

0208norwegia 1Na najwyższym szczycie Norwegii Galdhopiggen 2469m n.p.m. (fot. archiwum autora)

 Tytułem krótkiego wprowadzenia :) Na początek zobaczmy w jakim rejonie Norwegii będziemy się poruszać i jakie miejsca w tym rejonie odwiedzimy. Wybierając się do Norwegii z grupą znajomych zaplanowaliśmy pobyt w rejonie Parku Narodowego Jotunheimen, na terenie, którego leży m.in. najwyższy szczyt Norwegii Galdhoppigen. Stosunkowo niedaleko od niego znajduje się drugi co do wysokości szczyt Norwegii czyli Glittertind. Na oba szczyty warto wejść by nasycić się wspaniałymi widokami, które rozciagają się z ich wierzchołków. Na obydwa szczyty punktem wyjścia jest schronisko górskie Spiterstulen, ale o tym w osobnym odcinku cyklu :)

0208norwegia 2Na Języku Trolla (fot. archiwum autora)

 Odwiedziliśmy też Park Narodowy Hardangervidda ze słynnym Językiem Trolla, do którego prowadzi  szlak wiodący przez rozległy górski płaskowyż. Nagrodą za jego mozolne pokonywanie jest możliwość stanięcia nad otchłanią wspaniałego fiordu na jakby specjalnie do tego przygotownym wysuniętym nad przepaść płaskim głazie przypominającym wielki język zwany Językiem Trollla o tym przeczytacie w kolejnym odcinku cyklu.

0208norwegia 3Droga Trollli wieloma serpentynami schodząca do Doliny Romsdal (fot. archiwum autora)

Dolina Romsdalen z Drogą Trolli oraz najwyższą ścianą skalną w Europie czyli Trollveggen mierzącą 1100m przewyższenia oraz szeroką na 8km... Ciężko jest oddać ogrom tej ściany na fotografii. Z dna Doliny Romsdal widoczna jest w dużym skrócie. O drodze Trolli i ścianie Trolli dowiecie się w osobnym artykule.

0208norwegia 4Ściana Trolli... (fot. archiwum autora)

Jednym z najbardziej znanych odcinków szlaków w Norwegii jest wspaniały szlak Bessegen prowadzący grzbietem pomiędzy dwoma położonymi na różnych wysokościach jeziorami Gjende oraz Bessvatnet.

0208norwegia 5Wędrówka szlakiem Bessegen. (fot. archiwum autora)

Wędrujemy nim zachwycając się przestrzenią pomiędzy miejscowościami Gjendesheim i Memurubu. Opisowi tego przejścia poświęcę kolejny odcinek cyklu.

0208norwegia 6Szczyt Store Skagastolstind (fot. archiwum autora)

Znanym ze swojej strzelistej sylwetki szczytem położonym w górach Hurrungane jest Store Skagastolstind. Prowadzą na niego wyłącznie drogi wspinaczkowe. W osobnym odcinku przeczytacie o podejściu spod górskiego Hotelu Turtagro przez lodowiec pod skalne ściany Store i o wspinaczce klasyczną drogą St Andrews Renne IV :)

0208norwegia 7Wodospad Voringfossen (fot. archiwum autora)

W ramach odpoczynku od górskich eskapad warto popłynąć promem przez piękny Geirangerfjord i kontemplować widoki m.in. na spadające do jeziora olbrzymie wodospady. O rejsie przez ten fjord oraz o wodospadzie Voringfossen w parku Hardangervidda przeczytacie w odzielnym odcinku tego cyklu. Tyle tytułem wstępu, a w kolejnym artykule przeczytacie dokładniej o tym jak wejść na dwa najwyższe szczyty Norwegii :)

Maciej Bajgrowicz

 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10146
  • Odsłon artykułów: 28542799
  
  ';