Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy cykl artykułów poświęcony Norwegii. Dzisiaj opis wejścia na dwa najwyższe szczyty Norwegii Galdhoppigen i Glittertind o podobnej wysokości, na które będziemy wyruszać ze schroniska Spiterstulen :)

 1308Norwegia 1Widok na schronisko Spiterstulen (fot. archiwum autora)

Na najwyższy szczyt Norwegii Galdhøpiggen (2469m n.p.m.) prowadzą dwie znane trasy turystyczne. Jedna wiedzie przez lodowiec i startuje ze schroniska Juvasshytta. Druga zaś wychodzi ze schroniska Spiterstulen leżącego na wysokości 1104m n.p.m. i nie wymaga dodatkowej asekuracji podczas wycieczki w przeciwieństwie do tej pierwszej. Pokonuje jednak znaczną różnicę wzniesień. Schronisko Spiterstulen położone jest w Dolinie Visdalen nad rzeką Visą i jest największym tego typu prywatnym obiektem w górach Jotunheimen, w których leżą Galdhoppigen i Glittertind.

1308Norwegia 2W drodze na Galdhøpiggen. Uwagę turystów przykuł rowerzysta... (fot. archiwum autora)

Nieopodal schroniska znajdziemy dogodne miejsca na rozłożenie namiotu. Przemierzając Norwegię korzystaliśmy właśnie z tej formy noclegów i jest ona o tyle godna polecenia, że możemy rozbijać się, zgodnie z norweskim prawem, w parkach narodowych w najpiękniejszych wybranych przez siebie miejscach :)

1308Norwegia 10Na najwyższym szczycie Norwegii Galdhøpiggen 2469m n.p.m. Widoczny schron Knut Volles Hytte (fot. archiwum autora)

Na Galdhøpiggen wyruszamy w kierunku zachodnim. Wspinamy się sukcesywnie na kolejne garby w grani. Wycieczka jest długa, ale dzięki temu nigdzie nie ma zbyt stromych podejść. Wędrujemy skalnymi gołoborzami i polami śnieżnymi. Wyjście trwa około 5 godzin. Nagrodą za mozół podejścia jest zupełnie oszałamiający widok z wierzchołka.

1308Norwegia 11Widoki ze szczytu Galdhøpiggen dosłownie zapierają dech w piersiach... (fot. archiwum autora)

Panorama 360 stopni. Ze szczytu przy dobrej widoczności roztacza się widok na obszar ponad 35 tysięcy km². Stoi na nim schron Knut Volles Hytte z 1975 roku serwujący posiłki dla turystów, ale nie zapewniający noclegów. Wcześniej były tam już inne schrony, ale zostały zmiecione przez panujące na szczycie wichury (Steinarstugu stał do 1961 roku oraz Vole-hytta do 1970 roku).

1308Norwegia 5Podążając na Glittertind (fot. archiwum autora)

Wg mnie jeszcze ciekawszą trasą turystyczną jest ta prowadząca na niewiele niższy Glittertind 2465m n.p.m.. Na niego wyruszamy ze Spiterstulen w kierunku przeciwnym niż na Galdhøpiggen czyli na wschód. Droga prowadząca na Glittertind jest dużo ciekawsza krajobrazowo a zwłaszcza przyrodniczo niż ta na nieco wyższy Galdhoppigen.

1308Norwegia 7Stado reniferów na polach śnieżnych pod Glittertindem (fot. archiwum autora).

Spotkamy tu wiele okazów tutejszej flory, a spotkanie ze stadem reniferów nie będzie niczym niezwykłym :) Zdarzały się lata, że z powodu istnienia rozległej czapy śnieżno lodowej na szczycie Glittertinda był on tej samej wysokości a nawet przewyższał Galdoppigen :) W ostatnich latach jednak doszło do roztopienia pokrywy lodowej i wysokość Glittertinda zmalała. Na Glittertindzie jako mniej popularnym nie spotkamy również tłumów, które na jego wyższym "bracie" są regułą.

1308Norwegia 8Śnieżna grań na Glittertind. (fot. archiwum autora)

Będąc więc w Spiterstulen jako znakomitym punkcie wypadowym na oba szczyty warto wyjść zarówno na najwyzszy Galdhoppigen jak i nieco niższy, ale równie efektowny Glittertind :)

 Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski