Norwegia (cz.3) Język Trolla

Kategoria: Leksykon Gór / Europa

W kolejnym odcinku cyklu artykułów dotyczącym Norwegii odwiedzimy Park Narodowy Hardangervidda by stanąć na słynnym Języku Trolla i podziwiać fiord rozpościerający się pod naszymi stopami... Zanim tam jednak dotrzemy musimy zmierzyć się z mozolnym podejściem wyprowadzającym do niemniej mozolnego przejścia przez płaskowyż z "labiryntem" skalnym. 1100m różnicy wzniesień oraz 23km (w obie strony) marszu. Widoki rozpościerające się z Trolltungi wynagrodzą nam trudy wędrówki :)

0510Trolltunga 2Charakterstyczny krajobraz na płaskowyżu (fot. archiwum autora)

Przejście w obie strony zajmie nam 10-12 godzin. Musimy więc być bardzo dobrze przygotowani kondycyjnie i odpowiednio na wędrówkę wyposażeni (prowiant, odzież na wypadek załamania pogody itp.). Nasz szlak zaczyna się z parkingu w Skjeggedal. Stąd pokonujemy pierwsze 400m różnicy wzniesień i dalej mijając jezioro wznosimy się na górę płaskowyżu. Szlak jest dobrze oznaczony.

0510Trolltunga 1Rosiczka jeden z elementów flory Hardangerviddy (fot. archiwum autora)

Miejscami spotkamy drewniane kładki. Czasem przejdziemy po śniegu. My wędrowaliśmy nim w lipcu i często zdarzało się nam przekraczać dość duże płaty śniegu. Warto więc wziąść wyższe buty. Miejscami również zdarzają się miejsca mocno błotniste dlatego trzeba uważać by nie okazało się, że dalszą część naszej trasy będziemy pokonywać w mokrych butach :) Gdzieniegdzie ciekawe płaty roślinności i urokliwe miejsca ze ściekającą po mchach naskalnych wodą.

0510Trolltunga 3Krajobraz na płaskowyżu z wełnianką na pierwszym planie... (fot. archiwum autora)

Całościowo trasa przez płaskowyż jest dość monotonna ponieważ krajobraz zasadniczo się nie zmienia. Przypomina to trochę wędrówkę przez skalną "pustynię". Tym większe jest wrażenie kiedy po wielu kilometrach poruszania się w takim terenie docieramy nagle w tak efektowne miejsce jakim jest Język Trolla.

0510Trolltunga 5Na Języku Trolla (Trolltunga) (fot. archiwum autora)

Wychodzimy na charakterystyczny skalny "jęzor" zawieszony nad przepaścią zachowując szczególną ostrożność (brak jakichkolwiek barierek zabezpieczających! Daleko pod naszymi stopami (700m przewyższenia) rozpościera się jezioro Ringedalsvatnet. Przed nami wspaniały fiord o wysokich i stromych ścianach.

0510Trolltunga 4Takie spotkania na norweskich szlakach nie należą do rzadkości :) (fot. archiwum autora)

Warto poprosić współtowarzysza wycieczki lub innego turystę o zrobienie nam zdjęcia z dalszej odległości kiedy rzeczywiście widać jak stoimy na "języku" zawieszeni nad przepaścią :) Po nasyceniu się widokami i odpoczynku wracamy z powrotem do Skjeggedal tą samą drogą.

Maciej Bajgrowicz

 

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941675
  
  ';