Norwegia (cz.4) Dolina Romsdalen

Kategoria: Leksykon Gór / Europa

Dolina Romsdalen, przez którą przepływa rzeka Rauma od jeziora Lesjaskogsvatnet do miejscowości Åndalsnes , do której zjeżdżamy słynną widokową krętą i stromą Drogą Trolli. Otoczona takimi wybitnymi szczytami jak Store Trolltind, Store Venjetinden, Trollryggen i Romsdalshornet. Co tak szczególnego kryje w sobie ta dolina, że warto przejechać wiele kilometrów aby się w niej znaleźć?

 0810 romsdalen_1Droga Trolli wprowadzająca do Doliny Romsdalen (fot. archiwum autora)

Otóż kryje ona w sobie najwyższą ścianę skalną Europy. Ścianę Trolli (Troll Wall (ang.) Trollveggen (nor.) mierzącą około 1100m wysokości... Warto znaleźć się pod tą imponującą ścianą i obejrzeć jej przytłaczające swym ogromem zerwy choćby i z parkingu przy drodze w Dolinie Romsdalen. W miejscu widokowym znajdziemy gabloty zawierające opis historii zdobywania ściany, w której nie mały udział mieli również Polacy.

0810 romsdalen_5Gablota przy parkingu w punkcie widokowym na ścianę Trolli (fot. archiwum autora)

M.in. Wanda Rutkiewicz i Halina Krüger-Syrokomska dokonują pierwszego kobiecego przejścia Filara Trolli, Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski i Tadeusz Piotrowski przechodzą jako pierwsi zimą Fivarutę oraz przede wszystkim Filar Trollryggen najwyższą wówczas pokonaną zimą drogę w Europie... oraz przejście Wojciecha Kurtyki, Tadeusza Piotrowskiego, Kazimierza Głazka, Marka Kęsickiego, Ryszarda Kowalewskiego - Droga Francuska, czyli Direttissima Trollveggen zimą 1974 roku,  Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch jako pierwsi pokonują zimą bardzo trudną drogę Arch Wall, a na przełomie stycznia i lutego 2015 roku MarcinYeti Tomaszewski i Marek Regan Raganowicz wytyczyli nową drogę o nazwie - Katharsis M7, A4.

0810 romsdalen_4Najbardziej imponująca część ściany Trolli (fot. archiwum autora)

Ściana ukryta jest w cieniu i sprawia wrażenie mrocznej i niedostępnej. Polecam zajrzeć na blog Vrygga i obejrzenie wspaniałych ujęć ściany oraz serię artykułów Jakuba Radziejowskiego w Górach, w których dokładnie opisuje historię zdobywania ściany.

0810 romsdalen_3Ściana Trolli w całej okazałości (fot. archiwum autora)

Atrakcją samą w sobie jest wspomniana wcześniej Droga Trolli, która została otwarta 31 lipca 1936 roku przez króla Haakona VII, po 8 latach budowy. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Otwarta zazwyczaj od połowy maja do października.

0810 romsdalen_2Widok z Drogi Trolli na wodospad Stigfossen (fot. archiwum autora)

W połowie drogi znajduje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. 

Cała Dolina Romsdalen jest bardzo atrakcyjna widokowo. W miejscowości Andalsnes znajduje się Norwegian Mountaineering Centre, w którym można zasięgnąć rzetelnej informacji dla turystów którzy chcą wybrać się na piesze wycieczki szlakami górskimi. W środku znajdziemy także fajną restauracje z dobrym jedzeniem, muzeum górskie, ściankę wspinaczkową oraz inne atrakcje.

Bardzo polecam włączenie w plan wycieczki do Norwegii Doliny Romsdalen.

Maciej Bajgrowicz

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10146
  • Odsłon artykułów: 28541355
  
  ';