W kolejnej już części cyklu artykułów dotyczących Norwegii zabierzemy Was na bardzo interesujący, wybitny szczyt Store Skagastølstind 2405 m n.p.m. Jest to 3ci co do wysokości szczyt Norwegii (opis wejścia na 2 pierwsze znajdziecie w 2gim odcinku niniejszego cyklu) . Tym razem trochę się powspinamy, bo wejście na Store wymaga umiejętności alpinistycznych. Szczyt ten leży w Parku Narodowym Jotunheimen w paśmie górskim Hurrungane.

Wychodzimy spod znanego Hotelu Turtagro (warto się tu zatrzymać by obejrzeć wnętrze z ciekawymi fotografiami z Hurrungane). Czeka nas teraz długa wędrówka malowniczą doliną podczas której mijamy schronisko Heimste Skardstølsvattnet. W wyższych partiach podejścia mamy do przejścia lodowiec (bez konieczności ubezpieczania się liną).

1110 store_1Widok na pierwszy najdłuższy odcinek naszej drogi na szczyt Store (3ci od lewej) (fot. archiwum autora)

Kolejna część drogi prowadzi przez rozległe strome pola śnieżne (tu już idziemy w rakach i z czekanem). Po mozolnym podejściu warto zatrzymać się na odpoczynek w małych schronie  skąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na strzeliste ośnieżone szczyty pasma Hurrungane. Pasmo to wysokościami i charakterem przypomina nieco nasze Tatry :)

1110 store_2Widok na szczyt Store Skagastølstind z podejścia na próg polodowcowy w dolinie (fot. archiwum autora)

 Mniej więcej z okolic schronu kończą się pola śnieżne, a zaczyna I-IIkowe podejście w terenie skalnym pod właściwe trudności drogi "St Andrews renne" IV, którą będziemy dalej ścianą wspinać się na szczyt. Droga wyposażona jest w stanowiska (możliwość późniejszych zjazdów ze szczytu). Skała raczej lita tylko miejscami trzeba uważać na kruszyznę.

1110 store_3Widok spod schronu na grani Store... (fot. archiwum autora)

Droga prowadzi przez południowo-zachodnią ścianę i ma 3 wyciągi około 110m. Wyprowadza na ostrą grań Store (krótko na lotnej asekuracji). Wychodząc na szczyt, z którego rozciągają się rewelacyjne widoki mamy pod stopami około 1000m przestrzeń z widokiem na dolinę, którą szliśmy i Hotel Turtagro w oddali.

1110 store_5W SW ścianie Store na drodze "St Andrews Renne" IV (fot. archiwum autora)

Podczas wejscia na szczyt należy liczyć się z obecnością wielu innych zespołów z racji popularności celu. Często też widać przewodników IVBV wyprowadzających klientów na szczyt. Po nasyceniu się widokami i zrobieniu zdjęć wracamy tą samą drogą. W partiach wspinaczkowych zjeżdżamy na linie aż w łatwiejszy teren. Całość drogi na szczyt jest mocno wytężająca kondycyjnie i warto np. przenocować pod namiotem przed lodowcem ( tak też robiliśmy) i podzielić wejście na dwa dni.

1110 store_7Panorama spod wierzchołka Store... (fot. archiwum autora)

Z pewnością jeżeli tylko mamy dostatecznie dobrą kondycję i umiejętności poruszania się w takim terenie warto włączyć wejście na Store do naszych planów podczas wyjazdu do Norwegii. Do czego bardzo Was zachęcam :)

Maciej Bajgrowicz