Zapraszamy Was na ostatnią już część cyklu artykułów o Norwegii. Tym razem coś na tzw. "dzień restowy" Popłyniemy promem przez wspaniały Geiranger Fjord oraz obejrzymy majestatyczny woodospad Vøringfossen. Jednocześnie odpoczywając zobaczycie kolejne piękne miejsca w Norwegii. Zapraszamy do lektury :)

 Wpisany na Światową Listę UNESCO Geirangerfjord ma 15km długości i około 260m głębokości... Otoczony jest stromymi skalnymi zboczami, z których spadają do niego liczne wodospady m.in. De Syv Søstrene (Wodospad Siedmiu Sióstr), Brudesløret (“Ślubny welon”) oraz  Friaren (“Zalotnik”)

1810geirang 1Widok z pokładu promu podczas rejsu po Geirangerfjordzie (fot. archiwum autora)

 Prom kursuje pomiędzy miejscowościami Geiranger i Hellesylt leżacymi po przeciwległych stronach fiordu. W Geiranger znajduje się trzeci co do wielkości port statków wycieczkowych w Norwegii. Ciekawostką jest, że w 2015 roku został nakręcony film katastroficzny pod tytułem "Fala", którego akcja rozgrywa się właśnie w Geirangerfiord i opowiada o osunięciu się części góry Åkerneset do zatoki i spowodowanej tym fali tsunami. Takie zdarzenie nie jest tylko fabularną fikcją. Mieszkańcy wiosek leżących w pobliżu fjordu naprawdę żyją w nieustannym zagrożeniu spowodowanym możliwością osunięcia się góry Åkerneset...

1810geirang 2Wodospad siedmiu sióstr (fot. archiwum autora)

W okolicach fiordu rozsianych jest kilka farm, również opuszczonych najpopularniejsze z nich to Skageflå, Knivsflå, Blomberg. W sezonie letnim warto zarezerwować rejs wcześniej za pośrednictwem internetu. Możliwe są opcje różnej długości rejsu. Oczywiście warto polecić tą ze zwiedzaniem najpopularniejszych miejsc np. wodospadów.

1810geirang 4Strome zbocza górskie opadające do Geirangerfiordu (fot. archiwum autora)

Dla miłośników kajakarstwa nie lada gratką na pewno jest możliwość przepłynięcia fiordu właśnie kajakiem podczas jednej z wypraw, które są tutaj organizowane :) Sezon turystyczny rozpoczyna się w maju, a kończy w sierpniu.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii są majestatyczne olbrzymie wodospady spośród których na szczególną uwagę zasługuje Wodospad Vøringfossen. Z platform zbudowanych pod hotelem Fossil stojącym tu od 1891 r., podziwiać można osiemdziesiaty trzeci co do wielkości wodospad Norwegii jakim jest właśnie Vøringfossen.

1810geirang 5Wodospad Vøringfossen w całej okazałości... (fot. archiuwm autora)

163 m swobodnego spadku 12 ton wody na sekundę... Szum wodospadu jest ogłuszający. Dodatkowe efekty tworzą refleksy słońca w kropelkach wody nad wodospadem. Powstają tu malownicze tęcze... Na wielu norweskich stronach internetowych można spotkać się ze stwierdzeniem, że Vøringfossen jest "wodospadem narodowym".

1810geirang 7Widok na wodospad Vøringfossen oraz leżący ponad nim hotel Fossil (fot.archiwum autora)

To już koniec cyklu artykułów o Norwegii. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do odwiedzenia tego kraju zachwycających krajobrazów :)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski